Zonguldak Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Bera Dilek, Deniz Berra Doğanay ve Ekin Eren, kimya öğretmenleri Burcu Atabey Özdemir danışmanlığında insan sağlığı açısından tehdit oluşturan sudaki cıva iyonlarını tespit edecek proje 44. Tübitak 2204-A Lise araştırma Proje yarışmasında Türkiye finaline çıktı. Teknolojik tasarım alanında ise Zonguldak ikincilik aldı.


Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, konuya ilişkin kutlama mesajı yayımladı.

Trabzon'da park ve bahçelerde çalışma yapıldı Trabzon'da park ve bahçelerde çalışma yapıldı


Hacıbektaşoğlu, Kimya alanında, 'Zargana balığı kılçığından elde edilen kuantum noktaların floresans özelliklerinin artık sularda Hg (11) iyonlarının belirlenmesinde kullanılması' başlıklı proje ile Zonguldak'ı başarı ile temsil ederek teşvik ödülü alan Bira Dilek, Ekin Eren, Deniz Berra Doğanay ile bu süreçte rehberlik eden kimya öğretmenleri Burcu Atabey Özdemir'i, Teknolojik tasarım alanında 'Güdülenmiş yapay zeka ile elektronik harp yöntemlerinden etkilenmeyen tam otonom insansız hava aracı yapımı' başlıklı proje ile Zongludak'a başarıyla temsil ederek Türkiye ikincisi olan öğrenciler Ömer Elifkalfa, Umut Sarıkaya, Azra Yılmaz ile bu süreçte rehberlik eden öğretmenleri Tolunay Demirci'yi kutladı.
Hacıbektaşoğlu, "Elde ettiğiniz bu başarı, gelecekteik çalışmalarınız için bir başlangıç olsun ve daha büyük başarılara imza atmanızın yolunu açsın, başarılarınızın devamını diliyorum" dedi.
(Haber Merkezi)

Editör: Derya Tetik