Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesinde çalışan kadın personele cinsel saldırı ve tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılanan Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş, cinsel saldırı suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün, cinsel taciz suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Karadeniz Ereğli 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Demirtaş ve müşteki Duygu K. ile taraf avukatları katıldı.

, ,

"DOĞUM GÜNÜMÜ KUTLADI"

Demirtaş, savunmasında suçlamaların sebebinin siyasi kumpas olduğunu iddia ederek belirterek, "Madem böyle bir ses kaydı katılanın elinde vardı neden 1-1.5 sene kadar bekledi ve bu bahsetmiş olduğu süreç boyunca da benimle iletişim kurmaya devam etti, benim doğum günümü kutladı ve ayrıca 2014 yılından itibaren katılanın ilaç tedavi masraflarını da kendi şahsım olarak ben üstlenmekteyim." dedi.

Tanıklardan birinin kendisinin siyasi rakibi olduğunu belirten Demirtaş, bu tanığın yargılama sürecinde çelişkili beyanlarda bulunduğunu öne sürdü.

Müşteki Duygu K, şikayetçi olduğunu ve sanığın cezalandırılmasını istedi.

"SADECE SOYUT BEYANDIR"

Sanık avukatlarından biri, iddia edilen olayın üzerinden 1-1,5 yıl kadar sonra katılanın şikayetçi olduğunu belirterek, "Katılanın iddia ettiği ilk olay ile ses kaydının alınma tarihi arasında da yaklaşık iki ay vardır. Bu süreç de katılanın bu delili elde etmek için hazırlık yaptığını ortaya koymaktadır. Katılanın 'tehdit edildim' şeklindeki beyanı sadece soyut beyandır, hiçbir delille ilişkilendirilememiştir." ifadelerinde bulundu.

"SES KAYDI PLANLANARAK ALINDI"

Diğer sanık avukatı ise, "Katılanın savcı huzurunda vermiş olduğu beyanında geçen ifadeler dosya arasındaki cd çözüm bilirkişi tutanağında yer almamaktadır. Bu hususun dikkatle incelenmesini talep ediyoruz. Ayrıca dosya arasındaki ses kaydı daha önceden planlanarak alınmıştır. Ses kaydı dinlendiğinde kaydın sanığın odasına girmeden başlatıldığı, gelen seslerden anlaşılmaktadır." dedi.

Duygu K'nin avukata da sanığın atılı eylemi tek bir eylem olmadığını önü sürerek, müvekkilinin işe girdikten sonra sürekli olarak bu eylemlere maruz kaldığını ileri sürdü.

ÜST HADDEN CEZALANDIRILMALI

Ancak delillendirebildikleri tek bir eylem olduğu için yargılamanın bu eylem üzerinden devam ettiğini anlatan avukat, şunları kaydetti: "Bu sebeple süreklik arz eden sanığın bu davranışlarına ilişkin müvekkilimin soruşturma aşamasında, sanık tarafından uğradığı diğer olayları da anlatmış olabilir. Bu herhangi bir delil niteliğinde değildir. Zaten soruşturma aşamasında müvekkilimin beyanı vekil eşliğinde alınmamıştır. Müvekkilimin bu eylemleri iş yerinde maruz kalması ve neticesinde uğramış olduğu doktor raporları ile de sabit olan psikolojik travmalar göz önüne alınarak sanığın atılı suçlardan üst hadden cezalandırılmasını talep ederiz."

SÜREKLİ SANIĞIN ODASINA GİTTİĞİNE DAİR BEYAN

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü adına davayı takip eden avukat, “Karşı taraf katılanın sürekli sanığın odasına gittiğine dair beyanlarda bulunmuştur. İş yerinde çalışan biri acil bir evrak imzalatmak zorunda kalabilir. Karşı tarafın ileri sürdüğü bu hususlar atılı suça ilişkin herhangi bir delil niteliğinde değildir. Ayrıca sanık lehine beyanda bulunan tanıklar hali hazırda belediyede çalışan kişilerdir, Tüm bu gerekçelerle sanığın atılı suçlardan cezalandırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

CİNSEL SALDIRI VE TACİZ

Mahkeme Hakimi, sanığın sarkıntılık suretiyle cinsel saldırı suçunu işlediğinin anlaşıldığı gerekçesiyle 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına hükmetti. Ayrıca sanığa cinsel taciz suçundan 10 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

2014 yılında CHP'den Gülüç Belediye Başkanı seçilen Gökhan Mustafa Demirtaş, partisinden istifa ederek AK Parti'ye katılmış  ve 2019 yılında AK Parti'den belediye başkanı seçilmişti. 16 Kasım 2023 tarihinde AK Parti'den istifa eden Demirtaş, 2024 mahalli idareler seçimlerinde İYİ Parti'den aday gösterilmiş ve seçimi kazanmıştı.

(Haber Merkezi)

Editör: Derya Tetik