İŞÇİ ADAY UZUN MEHMET ANITINDAN BAŞLIYOR İŞÇİ ADAY UZUN MEHMET ANITINDAN BAŞLIYOR

Karadeniz Ereğli ilçesinde 19 Kasım'da fırtına nedeniyle mendireğe çarptıktan sonra batan Türk bayraklı "Kafkametler" adlı gemideki kayıp personeli arama çalışmaları kapsamında arama ve tarama faaliyetleri devam ediyor.

İlçede misafir edilen kayıp mürettebatın yakınları da Bozhane Limanı'nda gazetecilere açıklamada bulundular.

Gemi mürettebatlarından 43 yaşındaki Ömer Hebip'in annesi Emine Hebip, oğlunun 20 gündür bulunamadığını belirterek, "Oğlumu sel sularından çıkartın. Buralarda kaldım, denizlere bakıyorum, yollara bakıyorum bulamıyorum. Bize diyorlar yarın bugün çıkacak diyorlar çıkmıyor. En son oğlumla gelirken görüşmüştük, telefonla konuştuk. 'Anne gemi batıyor kaptan bizi bırakmıyor' dedi. 'Gemi batıyor herhalde' dedi. Dayanamıyorum artık oğlumu bulun başka bir şey istemiyorum." dedi.

Ömer Hebip'in Babası Ömer Hebip de oğlu ile Rusya'dan çıktığı anda görüştüğünü, kendisinden bir yere olan borcunu ödemesini istediğini anlatarak, "Ondan başka görüşemedik. 20 Gündür burada perişanız. Arıyorlar tarıyorlar bir şey yok. Bugün yarın bugün yarın 20 gün olmuş, 20 günde çıkartılmayan ceset nasıl çıkartılacak? Bana oğlumu verecekler. Bugün çıkacak yarın çıkacak diye umut ediyoruz. Söylüyorlar bir şey göremiyoruz. Onların cevabına göre de bekliyoruz, başka ne yapalım? " sözleri ile konuştu.

Ömer Hebip'in ablası Güleser Yıldız da annesi ile kardeşinin son görüşmesine değinerek, "Bizi aradı, 'anne böyle böyle gemi batıyor' dedi. Kaptana, 'bizi çıkartma dedik, bizi çıkarıyor' dedi. Annem de, 'Niye oğlum?' dedi. 'Bilmiyorum anne öyle emretmişler' dedi. Limandan çıkmış izin vermemişler durmasına sonra da buraya gelirken de batmış, biz öyle duyduk" ifadelerine yer verdi.

Kayıp geminin 3'ncü kaptanı Berke Çamurtaş'ın babası Güngör Çamurtaş da, ilçede 19 gündür bulunduklarına değinerek, şunları söyledi:

"Ben emekli asker olarak burada aramanın tam olarak yapıldığına inanmıyorum. Dün bize Vali Bey'in söylediği gemi kesilerek çıkartılacak dedi. Geminin 3 kamarasına halen daha girilemedi. Çamur, balçık gibi şeyler var çıkartamıyoruz gemiyi kesme yoluna gidiyoruz dediler."

Gemi Kaptanı Cemal Turan'ın oğlu Bora Turan da, şu ifadelere yer verdi: "Olayın ilk gününden beri burada bekliyoruz. Devletin yetkinlik ve çalıştığını burada görüyoruz ama son aldığımız bilgiler bizim kendi aklı fikri düşüncelerimizden yola çıktığımızda bunun özel şirkete verilmeden bunun biran önce devletin yapmasını daha cazip görüyoruz. Burada farklı bir firmanın gelip bu işi burada bitirmesini açıkça istemiyoruz. Devletin arkamızda olduğunu biliyoruz daha çok desteklenmesini istiyoruz."

WhatsApp Image 2023-12-08 at 16.01.14WhatsApp Image 2023-12-08 at 16.01.14 (1)WhatsApp Image 2023-12-08 at 16.01.15WhatsApp Image 2023-12-08 at 16.01.15 (1)WhatsApp Image 2023-12-08 at 16.01.15 (2)