Kandilli’de üretim işine talip olup ihaleyi kazananın, üretim dışı alanlara çıkarak defne sürgünü kestiği ve yabancı kişileri çalıştırdığı tespit edildiğinden dolayı sözleşmesi fesih edildi. Bu arada belgesiz defne yaprağı taşıyan kamyona da el konuldu.

                Ülkemizdeki Defne yaprağı üretiminin % 51’i Zonguldak ve çevresinden toplanıyor. Ereğli ilçesi sınırlarında orman arazilerinde ve tapulu yerlerde bolca bulunan defne yaprağını toplarken, ağaç üzerinde dalları üzerinden toplanmasının ağacın kuruması yol açtığı ve  mutlaka filizlerinin 4-5 santim üzerinden kesilerek üretim yapılması  gerektiğini belirtiliyor. Bu arada, orman müdürlükleri tarafından izinli olarak toplattırılan defne yaprağı üretimi yapanların kural dışına çıkmaları durumunda izinleri ise iptal ediliyor. Kandilli’de izinli olarak defne yaprağı üretimi yapan işletmecinin, tahsis edilen alan dışına çıkması ve dışarıdan işçi getirmesi üzerine sözleşmesinin iptal edildiği öğrenildi. Öte yandan tapulu arazisinden bile defne yaprağı toplayanların nakil durumunda, mutlaka izin almaları gerekiyor. Yetkililer, izin konusunda herhangi bir ücret talep edilmediğini, belgesiz ve izinsiz nakil işlemler durumunda ağır cezalar bulunduğunu belirtiyorlar.

Bu defne yapraklarının toplanması işlemleri, tapulu yerlerde arazi sahibinin ücretsiz şekilde Orman İşletme Müdürlüğüne yapacağı başvuru sonrasında yapılan inceleme ve tespitler ile izinli hale gelmekte ve bu tapulu yerlerden toplanan defne sürgünleri veya yaprakları, verilen nakliye izniyle, tapu sahipleri tarafından nakil edebilmektedirler.

Orman arazilerinden defne sürgünü ve yaprağı üretimi işleri ise her yıl Ağustos ayı sonuna doğru ilan edilmekte ve orman köylüsü olan kişilere defne sürgünü üretimi şeklinde satışı yapılıp, ilgili yerin sınırları gösterilip ve defne sürgünlerinin nasıl kesileceği hakkında teknik bilgilendirme yapılıp şartname ve sözleşme kapsamında izin verilmektedir.

Çorum’da silahla havaya ateş eden kişi gözaltına alındı Çorum’da silahla havaya ateş eden kişi gözaltına alındı

Whatsapp Image 2024 02 07 At 13.05.40

Defneyaprağı üretiminde defne ağacının biyolojik yapısı dikkate alınarak tek tek yaprak toplanması halinde ağaç kuruyacağından bu şekilde toplanması yasak olup, sürgünlerin yerden 3-5 cm yüksekliğindeki yerinden usulüne uygun şekilde kesildiğinde bol miktarda yeni sürgün vermekte ve sonraki dönemler için bir devamlılık ve üretim miktarında artış sağlamaktadır.

Yapılan yıllık planlar kapsamında Kandilli mevkiindeki üretim işine talipli olan kişinin kendisine üretim için satışı yapılan bölme sınırları dışında defne sürgünü kestiği ve yabancı kişileri çalıştırdığı tespit edildiğinden sözleşmesi fesih edilmiş ve üretim işleri sonlandırılmıştır.  Yine yakın zamanda nakliyesiz defne yaprağı nakil ettiği tespit edilen araçtaki 2.2 ton defne yaprağı muhafaza altına alınmış ve ilgili kişiler hakkında suç zaptı düzenlenmiş ve adli tahkikat başlatılmıştır.

Son zamanlarda vatandaşlarımıza yanlış bilgilendirme yapılması nedeniyle çoğu kişinin izinsiz olarak orman arazisindeki bu defne ağaçlarından yine usulsüz şekilde yaprak koparma şeklinde defne yaprağı topladığı tespit edilmiştir. Bu tür eylemler kanunen suç olup karşılığında adli işlem başlatılmakta ve idari para cezası (1618 TL) uygulanmaktadır. Ayrıca bu toplanan defne yapraklarını satın alan, kabul eden, bulunduran kişiler hakkında da adli işlemler yapılmaktadır. Bu nedenle Ereğlili saygı değer vatandaşlarımızın hem defne ağaçlarının kuruyup yok olmaması hem de mağdur olmamaları için izinsiz şekilde Orman arazilerinden defne yaprağı toplamamaları önemle rica olunur.