İlk tören Devrim Bulvarı'ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Karadeniz Ereğli Liman Başkanı Bülent Eyüpoğlu, 29 Nisan 1926 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Türk denizciliğinin gelişmesini sağlamak için Kabotaj Kanunu'nu kabul ederek 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

 

"DENİZ TRAFİĞİ GÜVENLİ HALE GETİRİLMİŞTİR"

Denizcilik sektörünün uluslararası kurallara göre idare edilen bir sektör olması nedeniyle denizcilik mevzuatının uluslararası kurallara uygun hale getirildiğini belirten Eyüpoğlu, "Eğitim ve denetimlerle desteklenince Türk bayraklı gemilerin kara listeden önce gri listeye daha sonra da beyaz listeye geçmesi sağlanmıştır. Özel tüketim vergisi sıfıra indirilmiş yakıt uygulamasıyla özellikle yolcu taşımacılığı ve balıkçılarımız desteklenmiştir. Bağlama kütüğü ruhsatı uygulamasına geçilerek amatör denizciliğin gelişmesi hedeflenmiş ve her geçen gün halkımızın amatör denizciliğe ilgisi artmıştır. Gemi trafik yönetimi bilgi sistemi ile başta İstanbul ve Çanakkale boğazlarımız olmak üzere kıyılarımızın deniz trafiği güvenli hale getirilmiştir" dedi.

 

EREĞLİ GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR

"KİMSEYE RANT SAĞLATMAM" "KİMSEYE RANT SAĞLATMAM"

Eyüpoğlu, Karadeniz'de ticaret hacminin gelişen nadide yerlerden birinin Ereğli olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Erdemir ve belediye limanı, tersanecilik faaliyetleri ve geri sahada kurulu olan sanayi tesisleri ile Karadeniz'deki ticaret hacminde söz sahibi olmuştur. Bu nedenle bölgemiz gerek sosyal ekonomik olarak gelişmeye tüm hızıyla devam etmektedir"

 

ERDEMİR LİMANINDAN HAREKET

Daha sonra protokol Erdemir Limanı'ndan römorkla 19 Kasım 2023'te Ereğli Limanı'ndan çıkarken fırtınanın etkisiyle askeri bölgedeki mendireğe çarparak batan Türk bayraklı "Kafkametler" adlı kuru yük gemisinin battığı alana geldi. 12 Kişilik Türk mürettebattan 5'nin cesedine ulaşıldığı bölgeye çelenk bıraktı.

Törene Karadeniz Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker, Deniz Ticaret Odası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Oğuz Ünlüer ile ilçe protokolü ve siyasiler katıldı.

 

OLAY

Rusya'dan İzmir Aliağa Limanı'na yük taşıyan Türk bayraklı "Kafkametler" adlı kuru yük gemisi, 19 Kasım 2023'te Ereğli Limanı'ndan çıkarken fırtınanın etkisiyle askeri bölgedeki mendireğe çarparak batmıştı. Gemideki 12 kişilik Türk mürettebattan 5'inin cesedine ulaşılmıştı.

Whatsapp Image 2024 07 01 At 11.46.29Whatsapp Image 2024 07 01 At 11.46.30

Whatsapp Image 2024 07 01 At 12.52.26Whatsapp Image 2024 07 01 At 12.52.27Whatsapp Image 2024 07 01 At 12.52.28Whatsapp Image 2024 07 01 At 12.52.27 (1)

Muhabir: Mustafa Kemal Bektaş