Başkan Erdoğan devreye girdi! Mazot ve gübre desteği alan çiftçilere ikramiye ödenecek mi?

**

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı nedeniyle çalışmayan emeklilere 5 bin liralar ödendi. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dahil olan çalışmayan emekliler de kapsam dışında kalmıştı. Karadeniz Ereğli Ziraat Odası'ndan yapılan açıklamada ise alamayanların sadece Ziraat Odaları'na kayıtlı olanlardan ibaret olmadığını, emeklilerin bu nedenle ziraat odalarına yönlendirilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını duyurmuştu.

Hatta haberimiz ülke genelinde o kadar çok ilgi görmüştü ki en son ki verilere göre 3483377 tıklanmıştı...

İLGİLİ HABER LİNKİ: https://www.ereglionder.com.tr/ziraat-odasindan-emeklilere-ikramiye-aciklamasi

**

Konuyla ilgili Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin TL bayram ikramiyesi yatırılacağını açıklamış ve 11-14 Kasım tarihleri arasında 12.2 milyon emeklinin hesaplarına ikramiyeler yatırılmıştı. 5000 TL emekli ikramiyesi Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) kaydı bulunan emekli çiftçilere verilmemişti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 5 bin TL emekli ikramiyesi alamayan çiftçiler için devreye girdi. Peki, çiftçilere 5 bin TL ikramiye var mı, ödenecek mi? Mazot ve gübre desteği alanlara 5 bin TL ikramiye verilecek mi? İşte yanıtı…

"Emekli çiftçilere 5 bin TL ikramiye verilecek mi?" sorusu gündemdeki yerini aldı. 11-14 Kasım tarihleri arasında Cumhuriyet ikramiyesi düzenlemesi kapsamında milyonlarca emeklinin hesabına toplamda 61 milyar TL ödeme gerçekleştirilmişti. Emeklilere tek sefere mahsus olarak ödenen 5 bin TL ikramiye, Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) belgesine sahip olan vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi. Peki, çiftçilere 5 bin TL ikramiye var mı, ödenecek mi? Mazot ve gübre desteği alan 5 bin TL ikramiye alacak mı? İşte son durum…

5000 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ HESAPLARA YATTI

Cumhuriyet ikramiyesi için Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bütçe sınırları sonuna kadar zorlandı. Alınan karara göre çalışmayan emeklilere 5000 TL ikramiyesi ödeme yapıldı. SGK, Kasım ayının 15'inden önce 12,2 milyon emekliye 61 milyar TL ödeme yaptı.

Düzenlemeden dul ve yetimler de hisseleri oranında faydalandı.

SGK ödemeleri 11-12-13 Kasım'da, Bağkur ödemeleri 14 Kasım'da yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, gelir veya aylık alan çalışmayan emeklilere 5 bin TL tutarında, dul ve yetimlere de bu tutarın aylıktaki hisseye göre yapılmasına 11 Kasım itibarıyla başlandı.

ÇKS BELGESİ NEDİR? EMEKLİ ÇİFTÇİLER İKRAMİYE ALACAK MI?

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanıdır.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet'in 100. Yılı anısına emeklilere özel 5000 TL ikramiye dağıtılacağını açıklamıştı. ÇKS kaydı olan emekli çiftçiler yararlanamıyordu.

BAŞKAN ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ

Karabük'te Afgan mültecilere Kanada'da iş imkanı sağlayacak aşçılık kursu tamamlandı Karabük'te Afgan mültecilere Kanada'da iş imkanı sağlayacak aşçılık kursu tamamlandı

AK Parti grubu ve parti yönetimi, vatandaştan gelen bu talepleri Başkan Erdoğan'a iletti. ÇKS sistemine kayıtlı emekli çiftçiler ile ilgili bir düzenleme yapılmasının doğru olacağını dile getirdi.

Karadeniz gezisi sırasında çay üreticileri de ikramiyeden yararlanamadıklarını, bununla ilgili bir düzenleme yapılmasına ilişkin beklentilerini Erdoğan'a iletmişti.

Başkan Erdoğan, ilgili bakanlar ile problemin çözümü için konuşacağını, buna bakmalarını isteyeceğini söyledi.

5 BİN TL İKRAMİYESİ KİMLER YARALANIYOR?

-Çalışmayan emekliler,

-Dul ve yetim maaşı alanlar,

-Ölümü iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olmayanların hak sahipleri,

-Yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir alanlar,

-İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü yüzde 50 oranının altında kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerin hak sahipleri.