Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi, Temmuz ayı olağan toplantısını Halil Posbıyık başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu'nda gerçekleştirdi.

Meclisin resmi oturumu öncesi açıklamalarda bulunan Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tasarruf tedbirleri nedeniyle belediyenin zorlu bir süreçten geçtiğini söyledi.

Ereğli Liman projesinin 120 milyon liraya ulaştığını, 30 yıl boyunca Ereğli'nin bu projeden yararlanacağını anlatan Posbıyık, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

PİYANOYU BİLMEYEN İNSANLAR VAR"

"Piyano resitali anlamlıydı. Piyanonun ne olduğunu bilmeyen insanlar, çocuklar var. Çok ciddi bir çalışma yapılıyor. Tasarruf tedbirleri elimizi kolumuzu bağladı. Festival gibi hiçbir harcama yapamıyoruz. Spor kulübünde bir futbolcuya forma dahi alamıyoruz. Ki biz diğer amatör spor kulüplerine yardım ediyorduk. İyice kısıtlama geldi, hareket kabiliyetimiz yok. Yaptığımız eğlenceleri de belediye meclis üyelerinden arkadaşlardan sponsorlar aracılığı ile yapmaya çalışıyoruz. Belediye kasasından 1 lira para çıkmayacak. Büyük sıkıntı, problem yaşıyoruz.

İŞE GİREN VASIFSIZ İŞÇİ 30 BİN LİRA ALIYOR

Devamlı gelen zamlar belediyeyi de ekonomik yönden zor duruma sokuyor. Gelirlerimiz aynı hiç değişmiyor ama devamlı zam geldikçe bütçemizi sarsmaya devam ediyor. Bölgede en yüksek maaşı veren belediye biziz. İşçilerimiz yeni giren vasıfsız bir işçi 30 bin lira çıplak maaş alıyor. 17 bin 2 lira asgari ücret bizdeki asgari ücret 30 bin. Dolayısıyla vicdanen rahatız. Bölgede en iyi maaşı veren, ikramiyesini aksatmadan veriyoruz. Bu tavrımızı devam ettiriyoruz.

"VATANDAŞ DA BELEDİYE DE PERİŞAN"

Gelen zamlar var. Yine ÖTV zamları gelecek deniliyor. Vatandaş, belediyeler perişan. 30 Senelik belediye başkanlığım dönemimde en kötü dönemi yaşıyorum diyebilirim. Hele hele yeni seçilen belediye başkanlarına hele borcu olanlara Allah kolaylık versin diyorum. Bizde idare etmeye çalışıyoruz.

VALİLİKTEN SICAK HAVA UYARISI 11-16 SAATLERİ ARASI.... VALİLİKTEN SICAK HAVA UYARISI 11-16 SAATLERİ ARASI....

150 MİLYONA GİDİYOR

Bir liman projesi yapıyoruz. Liman projesi sadece bizim dönemimizde olsun diye yapmıyoruz. 30 Yıllık proje. Biz yarın ayrılacağız ama bu liman projesi 30 sene Ereğli'ye yol, su, elektrik olarak geri dönecek. Çok önemli bir proje. Maddi bakımdan bizi çok sarstı. Şimdi 120 milyon lira civarında ama 150 milyon liraya doğru gidiyor. Yüksek bir masraf belediye için. Öz kaynaklarımız ile bunu yapıyoruz.

REVİZYON SÜRECİ BAŞLADI

Revizyon için çalışmaya başladık. Önümüzdeki günlerde revizyon konusunda hızlı bir çalışma içerisine gireceğiz. Revizyon olayına hep birlikte girmiş olacağız."

Muhabir: Mustafa Kemal Bektaş