Karadeniz Ereğli'nin en büyük mahallelerinden Müftü'nün yeni seçilen muhtarı Ümit Efe, yaşanabilir dünya için tüm insanlığın doğaya sahip çıkma çağrısını çektiği kliple duyurdu.

"BENİ NEDEN, KİMDEN KORUYORSUNUZ?"

Otoyollardan 21 milyon 67 bin 377 araç geçti Otoyollardan 21 milyon 67 bin 377 araç geçti

Gümeli'de bulunan Porsuk ağacının ana tema olarak kullanıldığı klipte Muhtar Ümit Efe, doğasever isimlerle çevirdiği klibinde, "Ben 4112 yaşında Zonguldak'ın Gümeli ormanlarında herkesten uzak tek ve hür yaşarken insan oğlu beni de buldu. Bulur bulmaz da yaptığı ilk şeyde beni koruma altına almak oldu. Beni neden, kimden koruyorsunuz? Size ilk ve son kez sesleniyorum. Vakit çok az. Sözlerime kulak verin. Atıklarınızı geri dönüşüm kutularına uygun olarak atın, araç egzozlarınıza ve fabrika bacalarına filtre takın . Yeter artık!. Ormanlarda ateş yakmayın, fidan dikin, organik tarıma geçin, tek kullanımlık plastiklere hayır diyin, kullanmayın, denizleri kirletmeyin, doğayı kucaklamayı öğrenin. Onun dilini anlayan insanlara gidin. Dünyada milyonlarca insan dünyanın geleceğini kurtarmak için mücadele ediyor, onlara katıl. Hadi kalk. Doğaya sahip çıkmazsan ölürsün insanoğlu hadi kalk." çağrısı yapıldı.

DÜNYANIN EN YAŞLI 5 AĞACINDAN BİRİ

2020 yılında Gümeli'de çektiklerini klibi, 'İklim krizi ve küresel ısınma' konulu yarışmaya da gönderdiklerine değinen Efe, şunları söyledi: "Çevreye duyarlı bir yapım da var çocukluğumdan bu yana. Bir dünya insanı olarak taşın altına elimizi sokma gereği hissederek bölgemizde de dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olan Gümeli'deki porsuğunu kullanarak aklımda böyle bir konu oluştu. Hem porsuk ağacını tanıtım amaçlı kullanmak hem de o ağaç üzerinde bu insanlara bir tane dünyamız var bu dünyayı kirletmemiz temiz kullanmamız geleceğimize temiz bir dünya bırakmak adına böylesine bir kendimde görev edindim. Beni çok heyecanlandırdı. Bu konuyu benim gibi düşünen dostlarımla paylaşarak filmin çalışmalarına başladık, çekim ve montajlarını yaptık. Ortaya içimize sinen bir eser çıktı. Porsuk ağacı başrolde zaten insanlara mesajı da o veriyor.

ÇEVRE VE SOKAK HAYVANLARI

Amacım herkesin daha duyarlı olması. Denizleri, çevreyi kirletmemesi, tarım ilaçları ile arıların neslinin sona ermemesi konularında duyarlı olmamız gerekiyor. Sokak hayvanları ile ilgili de gündemde bir konu var. Bu noktada hem sokak hayvanlarını da uyutmadan başka bir çözüm bularak kısırlaştırma yoluyla yapılması gerekiyor. Hayvanlara karşı yapılan şiddete de karşıyız. Dünyada yanlış yaşamıyoruz, lütfen birbirimize ve hayvanlara saygılı olalım.

"DÜNYA HEPİMİZE YETER"

Dünya hepimize yeter. Doğaya sahip çıkarsan ölür müsün insanoğlu sloganımız var. Sosyal yönü güçlü bir insanım burada yerel bir dernekte tiyatro yönetmenliği yapmaktayım, drama eğitmenliği yapıyorum aynı zamanda geleneksel tiyatronun en önemlilerinden öğelerinden olan karagöz sanatçılığına yeni başladım. Çocuklarımız dijital bir çağdayız ve ellerinde telefon, tablet  ve bunun dışında oyun kuramıyorlar. Uzmanlar  oyun kuramayan çocuk ileride hayatını kuramaz diyerek uyarıyorlar. Ben de bu noktada elimden geldikçe tiyatroculuğun verdiği meziyetle karagöz ile ilgili çalışıyorum. Okulda öğrencilere yapıyorum, mahallemde yapacağım, Ereğli Kent Müzesi'nde her ay yapıyoruz. Karagöz oyunu ile çocuklarımıza ulaşmak istiyoruz. Dünyayı ben mi kurtaracağım, benim yapmamla ne olur diye düşünmeyin. Ben karagözü de sorumluluk olarak yaptım, bu kısa filmi de düşünerek yaptım. "

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Editör: Derya Tetik