Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi'nde İstanbul Teknik Üniversitesi görevlilerince hazırlanan, "Şehir İçi Toplu Taşıma Rehabilitasyon" projesi açıklandı. Üniversitenin İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç.Dr.Murat Ergün ve Yüksek Ulaştırma Mühendisi Bektaş Kopal, sunum yaparak sürece ilişkin bilgiler verdi.

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, mecliste yaptığı bilgilendirme konuşmasında Kemer'den Ömerli'ye (Hastane) ve Kemer'den Gülüç'e kadar güzergahlarda ilaveler ve yeni düzenlemelere gidildiğini açıkladı.

 

MESAFEYE GÖRE ÜCRET, ERDEMİR CADDESİ RAHATLAYACAK

Mesafeye göre ücret ödeneceği, ek seferlerin minibüslerle gerçekleşeceğini anlatan Posbıyık, "Kemer'den hastaneye gidecek, çarşıda iniyor ikinci arabaya biniyor. 2 defa para veriyor. Bunu ortadan kaldırmak için büyük otobüsler koyduk. Bir kısmı Şehit Ömer Halis Demir Bulvarı'ndan gidecek. Oralarda da duraklar olacak. Böylelikle Erdemir Caddesi'ndeki yoğunluk alınacak.

 

ARA SAATLERE MİNİBÜS

Bolu'da kamp yapan güreş milli takımı sporcuları ayı yavrusunu köpeklerden kurtardı Bolu'da kamp yapan güreş milli takımı sporcuları ayı yavrusunu köpeklerden kurtardı

Minibüsleri getirmemizin nedeni, saat 10'da duraktan biniyorum 11'e kadar araba bekliyorum' deniliyor, bunları hızlandırmak için aralara minibüs koyduk. Doğal olarak otobüs sürücüleri, 'ben yarım saatte bir gidersem çok mazot yakarım' diyor, ara saatlere minibüs koyduk. Festivallerde minibüsleri koyduk ki gece 12-1'e kadar bekleyecekler. Minibüslerin avantajı ara sokaklara da girebilecekler. Otobüs şoförleri, 'ben buraya gidemeyeceğim, çıkamayacağım' diyemeyecek. Kısa mesafede kısa para, uzun mesafede uzun para ödenecek."

Üniversitenin İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç.Dr.Murat Ergün ve Yüksek Ulaştırma Mühendisi Bektaş Kopal'ın verdiği bazı bilgiler şu şekilde:

 

65 YAŞ VE ÜSTÜ

Tüm hatlarımızda hepsine minibüs veriyoruz. Saat vereceğiz, 1-2 saatte bir olacak. Hatların durumuna göre bazı hatlar var tek araç çalışıyor, 3 araç çalışanlar var. Her hatta minibüslerimiz çalışacak ve 65 yaş ve üstü taşınacak. Bir hatta tek tip araç olmayacak, ilk saatlerde midibüs seyrek saatlerde minibüs çalışacak. Bu aralarda her bir saatte midibüs çalışacak ve 65 yaş üstü binebilecek.

 

2 BÜYÜK HAT VAR, ÇARŞIDA SADECE DURAK OLACAK

2 Büyük hattımız var Gülüç ve Ömerli hattımız. Şuanda 34 Ömerli hattı, 21 tane Gülüç hattında otobüs var. Mevcutta 115 tane otobüs var, büyük çoğunluğunu bu 2 hattı karşılıyor. Gülüç, Ömerli, yeni fakültelerin (Süleymanlar Mahallesi) bulunduğu alanlarda kalkış noktaları oralar olduğu için şehir içini sadece durak olarak kullanacaklar. Kalan araçlar ise belediye katlı kapalı otoparkına girecek. Görüntü kirliliğinin de önüne geçilecek.

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)