Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuda uygulanacak olan tasarruf tedbirleri, belediyelerin pek çok etkinlik yapmasına engel oldu. Türkiye'nin farklı bölgelerinde belediyeler düzenleyecekleri festivalleri iptal etmeye başladı.

Karadeniz Ereğli'de bu yıl 24'ncüsü 4-5-6-7 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk, Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili de Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 28 Mayıs 2024 tarihinde saat 11.00'de makamında basın toplantısı düzenledi.

Posbıyık, 3 yıl boyunca festivallerin, etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.

CEVAT ÖN PAYLAŞTI: “POSBIYIK VE ÜYELERİNE ÇAĞRIMDIR” CEVAT ÖN PAYLAŞTI: “POSBIYIK VE ÜYELERİNE ÇAĞRIMDIR”

Spor kulübünün de zor durumda olduğunu belirten Posbıyık, sürecin sıkıntılı geçeceğini hatırlattı.

Festivalin ilk günü olan Perşembe günü yerel sanatçılar Sazdan Adam ve Yağmur, Cuma günü akşam İrem Derici ve Hakan Altun, Cumartesi akşamı Simge Sağın ve Kıraç, Pazar günü Betül Demir ve Mert Demir sahne alacaktı.

"YARIN SABAH NE OLACAK GÖREMİYORUZ"

Posbıyık, konuşmasında şunları söyledi: "Ülkemizde bir takım sıkıntılar var. Problemler gün geçtikçe büyüyor. Geleceği göremiyoruz. Geçmiş dönemlerde belediye başkanı iken 6 ay sonrasını rahat görebiliyorduk şimdi bu ortamda yarın sabah ne olacak göremiyoruz, planlama yapamıyoruz.  Mayıs ayının ilk haftasında basın toplantısı gerçekleştirdik. 24'ncü Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk, Kültür ve Sanat Festivalini 4-5-6-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceğimizi ifade ettik. Anketler yapıldı, istedikleri sanatçılar gelecekti. Sadece Ereğli'den değil farklı bölgelerden yurt dışından da inanılmaz olumlu tepkiler aldık. İnsanlar bunalım içerisinde eğlenmek istiyorlar. Halkımızla büyük bir heyecanla kültür ve sanata doymak için bir kaç gün de olsa sıkıntılarından kurtulmak için festivale gelmek için planlama yapıyordu.

AZİZ SANCAR VE ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Eyüp Bektaş ile bir çalışmaya girdik, onun gayretleri ile Aziz Sancar'a ödül vermek için Ereğli'ye davet etmeye karar vermiştik. Eyüp Bektaş bir yakınından dolayı temas kurdu. Çok da güzel ilerliyorduk. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanına ödül vermek için davet etmek için hazırlıklarımızı yapmıştık. Ancak bütün anlaşmalarımızı yapmamıza rağmen 17 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren tasarruf tedbirleri genelgesinin ardından Türkiye'den sinyaller gelmeye başladı. İzmir'in en büyük müzik festivali iptal edildi, iptaller sürdü. Sabırla bekledik. Belki bir ara buluruz diye. Maalesef bu genelge oturdu ve biz de diğer illerde olduğu gibi festivalimizi iptal etmek zorunda kaldık. Hatta  genelgede 3 yıl diyor. Bu uygulama devam edecek. Genelge çok enteresan herşeye müdahale ediliyor. Çok kapsamlı bir genelge. Belediye Başkanlarının elleri kolları bağlanmış.

"İDDİA İLE SÖYLÜYORUM"

Tecrübelerime dayanarak söylüyorum bu dönem yeni seçilen belediye başkanları için zor bir dönem olacak. İddia ile söylüyorum bu dönem çöpleri kaldırabilen, evlere su götürebilen, memur ve işçilerin maaşlarını ödeyebilen başarılı bir belediye başkanı olacaktır. Özel İdarenin de bütçesi yok, devlet daireleri de çok sıkıntılı durumda. Dolayısıyla Ereğli halkının ve çevremizdeki insanlarımızın alıştığı eğlence tamamen yasaklanmış vaziyette. Hayallerimizi sıfırlamış vaziyetteyiz. Şimdi yaptığımız anlaşmaları iptal ettirme çabası içerisindeyiz. Yeni bir karar çıkmadığı sürece hiçbir eğlence yapamayacağız.

"DELİKLİ KURUŞ VERMİYORLAR BANA"

Öteki taraftan Kdz.Ereğli Belediyespor konusu var. Bana 5 tane Ereğli versinler idare ederim ama spor kulübü idare etmek en zor şeylerden bir tanesi. Lisanslı sporcular var. Takımımız bölgesel amatör ligde oynuyor, kadın futbol takımımız süper ligde. Ereğli'de gençlerimiz kötü alışkanlıklara alışmasın, gençlerimize hizmet edelim diyorum, çeşitli branşlarda sporcular var. Bu iş bana düşmemesi lazım, belediyeye düşmemesi lazım. Bölgemizde 3 tane fabrika var, ilk 500'e giren demir çelik, Tat Metal, Çınar Boru var. Delikli kuruş dahi vermiyorlar bana. Ben onların fabrikalarında çalıştırılan insanların evlatlarını spor dallarında yetiştirmek için dilenciye döndük. Her taraftan para istiyoruz. Futbol kulüplerinin yönetim kurulları hem ceplerinden paralar veriyorlar, Allah razı olsun onlardan, kar çamur demeden her maça gidiyorlar. Hem maddiyatlarını hem de fedakarlıklarını ortaya koyuyorlar. Spora düşkün sponsorlar var onlardan para alabiliyoruz. Ereğli'de sporu seven yüzde 85-90'ı işleri güçleri bir lira para vermezler bu yönetim istifa, bu böyle o öyle yapıyor diye hep karıştırmak için elinden geleni yaparlar.

"5 TANE VEKİLİN EREĞLİ İLE İLGİSİ YOK"

5 Tane milletvekili var hangi branşları var haberleri dahi yok. Ereğli ile ilgileri yok ki. Bir gün gelip sormazlar. Önemli maç olunca gelirler gülerler çekip giderler. Bu kadar açık konuşuyorum. Spor yazarları da sırf dedikodu. Bu seneki bütçe değerlendirmesi genel bütçesi 35 milyon 904 bin lira. Belediye katkısı 14 milyon lira. Belediyenin yardımı ayni yardımlar oluyor. Belediye ayni yardımları yapmasa bunu hiç kimse yönetemez. Az önce saydığım fabrikalar buna sahip çıkabilirler. Arıyoruz, görüşmeler yapıyoruz. Yönetim Kurulunu topladık hiç değilse kadın futbol takımını süper ligde  20 milyon gibi bir masrafı var, buna sahip çıkalım. Hiç kimse vermiyor, sadece eleştiri, eleştiri, eleştiri, vurun abalıya. Önümüzdeki günler çok karanlık. Bu işe girmeyiz, ürkmeye başladık dediler. Teklif bekliyoruz, kulübümüzü alıp yönetiriz diye. 2024-2025 tahmini bütçe 50 milyon lira civarında.

1 FORMA BİLE ALAMAM

Yüzde 41 ayni yardımları oluyordu belediyenin tasarruf tedbirlerinden sonra 1 forma bile alamam. Hiçbir işlem yapamam. Yine festivalde yatma yerleri davetiye basımı, araba verme, yemek verme yüzde 40 belediyenin topladığı paralarla katkıda bulunuyorduk. Yüzde 60'da bizleri destekleyen işadamları var. Açık ve net söylüyorum futbol takımını da sahip çıkmazsa dondurma yapacağız. Allah rızası için bu gençlere sahip çıkacak birileri çıksın. Erdemir'den para falan gelmiyor. Erdemir, Ereğli halkının paralarını alıyor, emlak vergimizi vermiyor.

"ERDEMİR'İ HERGÜN MAHKEMEYE VERİYORUZ"

Her gün Erdemir'e mahkemeye veriyoruz biz. Bu Ereğli halkına yardımcı olmamak için. Elektrik, hava gazı vergisini Karabük ediyor ama Erdemir ödemiyor. Mahkemelerde biz güçlü değiliz onlar güçlü. Yüzde haklı olduğumuz davaları onların kudreti ile kaybettik. Daha bundan sonra da konuşmaya başlayacağım. Ereğli halkının menfaatleri söz konusu olduğunda beni kimse susturamaz.

"BEYİNSİZ Mİ BU ÇOCUKLAR"

3 Tane büyük fabrika var Ereğli'de. Bu Ereğli'nin gençleri ne olacak, onların sırtından para kazanıyorsunuz. Ne faydanız var? Sosyal olamaya girmezsiniz, halkın eğlencesi için para vermezsiniz, belediyenin haklarını da vermezsiniz ki o da parke alsın, asfalt döksün. Bundan sonra asfalt falan da dökmem, şu ortamda bir şey yapmak mümkün değil. Koskoca demir çelik fabrikaları var hergün bizi zehirliyor, gençlerimizi işe almıyor, Karabük'ten yağdırıyor diğer taraflardan. Neymiş sizinkiler imtihanları kazanamıyorlar, bu çocuklar beyinsiz mi? Bu çocuklar imtihanı kazanamıyorsa senin saldığın zehirden dolayı beyinleri çalışmıyor demektir"

(Haber Merkezi)

Whatsapp Image 2024 05 28 At 11.05.15Whatsapp Image 2024 05 28 At 11.05.15 (1)

Whatsapp Image 2024 05 28 At 11.29.02

(Haber Merkezi)

Editör: Derya Tetik