Tamamlanan küresel iklim değişikliği müzakerelerinde nihayet fosil yakıt çağının sonu göründü. Artık 200'den fazla ülke tarafından imzalanan ve "fosil yakıtlardan uzaklaşmayı" hedefleyen uluslararası bir anlaşmamız var. Bu anlaşma çok daha iddialı olabilirdi, gözden geçirilmesi gereken pek çok boşluk var. Ancak fosil yakıtlara son verilmesinden bahsedilmesini istemeyen rekor sayıdaki kömür, petrol ve gaz lobicileri başarısız oldu.

Anlaşma, 30.000'den fazla kişinin katıldığı kampanyamızın talep ettiği gibi, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjiyi üç katına çıkarma taahhüdünde bulunuyor.

Bu, %100 yenilenebilir enerjiye doğru ilerlemek için önemli bir adım. Önümüzde uzun bir yol var ama hâlâ umudumuz var.

Müzakereler boyunca gönderilen e-postalar, tweetler, sosyal medya paylaşımları ve imzalar karar vericileri doğru yöne itmeye yardımcı oldu.

DÜNYA LİDERLERİNE SESLENİŞ

DİLEKÇESİNİN TAM METNİ

%100 yenilenebilir enerjinin güç verdiği bir dünya talep ediyoruz. Bu, tüm kömür, petrol ve gazın hızla sonlandırılması demek. Bu, doğayla ve birbirimizle olan ilişkilerimizi yenilemek için de bir fırsat. Amacımız, kirliliği ve iklim kaosunu sona erdirirken küresel adaletsizlikle mücadele etmek.

ÖDENEKLER ÇERÇEVESİNDE ÇALIŞMA BAŞLAYACAK ÖDENEKLER ÇERÇEVESİNDE ÇALIŞMA BAŞLAYACAK

Ayrıntılar:

•             2050 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiye ulaşmamız gerekiyor. Bu da o zamana kadar fosil yakıtların kullanımdan kaldırılması demek. Adaletin ve eşitliğin sağlanması açısından sanayileşmiş, zengin ülkelerin bunu daha da hızlı gerçekleştirmesi gerekiyor.

•             Bu yıl dünya çapında yaklaşık 0,44 TW (440 GW) yenilenebilir enerji kaynağı ekleyeceğiz. 2030 yılına kadar toplam yenilenebilir enerji kapasitemizi üç katına çıkararak 11.000 GW'ın üzerine ulaşmalıyız. Bu da 2030'dan itibaren her yıl 1,5 TW (1500 GW) yenilenebilir enerjiyi devreye sokmak demek.

•             Enerji verimliliği kazanımlarının 2030'a kadar iki katına (yaklaşık %2'den %4'e) çıkarılması gerekiyor.

SEN DE ŞİMDİ %100 YENİLENEBİLİR ENERJİ İLE AYDINLANAN BİR GELECEK İÇİN HAREKETE GEÇ, KAMPANYAYA KATIL

İmza için: https://act.350.org/sign/renewable_energy_now_tr/?akid=361320.5492524.W8UeGe&rd=1&t=4