Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Hakan Yeşil ve Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Devrim Dural'ı ziyaret etti. Görüşmede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİT Reformu adı altında gündeme getirdiği taslak çalışmasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

STAND UP VE DANS GÖSTERİLERİ COŞTURDU STAND UP VE DANS GÖSTERİLERİ COŞTURDU

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, 27 Haziran 2024 tarihinde CHP İl Başkanı Devrim Dural'ı ziyaret etti. Dural ve il yönetimine çalışmalarında başarılar dileyen Genel Başkan Yeşil, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİT Reformu adı altında gündeme getirdiği taslak çalışmasıyla ilgili bilgiler verdi. Tüm siyasi partilerin desteğini beklediklerini ifade eden Genel Başkan Yeşil, “Sayın Başkana ve yönetimine daha önce ziyarete gelememiştik. Yoğun programlar sebebiyle seçim süreci girmişti. Öncelikle hayırlı olsun, görevinde başarılar diliyorum yönetimine ve kendisine. Tabi gündemimiz Türkiye Taşkömürü Kurumu ve 19 KİT'i ilgilendiren Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yönetimsel değişiklik ile ilgili yapmak istediği yasa tasarısı, kanun değişikliği. Bununla ilgili biz bir dizi görüşmeler yaptık. Bugün de Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Sayın Devrim Dural'ı ziyaret ederek bizim bu çıktığımız yolda beraber hareket etme adına desteklerini istemeye geldik. Bugün bunun için buradayız. Sayın Başkandan ve yönetiminden, teşkilatından bu kanun tasarısına kesinlikle hayır demeleri için desteklerini istiyoruz." dedi.

DURAL: ‘SENDİKANIN VE MADENCİNİN YANINDAYIZ’

CHP'li İl Başkanı Devrim Dural da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİT’lerle ilgili yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini ve asla kabul etmediklerini söyledi. Parti olarak madencinin yanında olduklarını ifade eden Dural, şöyle dedi:

"GMİS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakan Yeşil nezdinde tüm yönetim kurulu arkadaşlarımıza, maden camiasına, sendika camiasına hoş geldiniz diyorum. Teşekkür ediyoruz ziyaretleri için. Biz de bu kanun tasarısına Cumhuriyet Halk Partisi olarak hayır diyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi kurumsal kimliğiyle beraber Zonguldak'ta her zaman madencinin yanındadır. Madencinin fenerinin sönmemesi amacıyla elinden gelen tüm çabayı gösterecektir. Bütün gövdesiyle bu çabanın içinde olacaktır. Tekrar ediyorum, şanlı Ankara yürüyüşünün bir parçasıdır Cumhuriyet Halk Partisi. 
Zonguldak kömür üretiminden asla kopartılamaz. Türkiye Taşkömürü Kurumu asla özelleştirilemez ve kapatılamaz. Kurum üzerinde inisiyatif sahibi olan kişiler Genel Maden İş Sendikası, Zonguldak halkı ve madencilerdir. Bunun haricinde biz herhangi bir değişiklik vesaire yönetimde değişiklik bunları kabul etmiyoruz. Bu konuda da sendikamızın ve madencilerimizin sonuna kadar arkasındayız, yanındayız ve bu mücadelenin bir parçasıyız. Bunu da kamuoyu tarafından böyle bilinmesini istiyoruz. Sonuna kadar madencinin fenerinin sönmemesi için, Zonguldak'ta kömür üretiminin arttırılması için, istihdamın arttırılması için, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun norm kadroya ulaşabilmesi için gerekli mücadelenin verilmesi noktasında biz burada Cumhuriyet Halk Partisi olarak irade koymaya her zaman hazırız. Yarın da bu mücadelenin içerisinde olacağımızı taaddüt ediyoruz." 

Muhabir: Yaşar Uysal