(Haber-Yorum) Şimdi söze “Ereğli’nin dostu yok!” diye başlasam ne dersiniz? Ama öyle olaylar yaşanıyor ki, gel de bu sözü kullanma ve mıh gibi çakma! İşte çok somut bir örnek daha. Kdz. Ereğli’mizden. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Başkanı Kdz. Ereğli’ye geliyor ve başta kaymakam ve oda yöneticileri olmak üzere çiçeklerle karşılanıyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  7. Kez geldiği Ereğli’de anlatıyor da anlatıyor. Çeliği, çileği asırlık çınarlarını bile anlatıyor. Salonda çok az katılımcı olmasına rağmen bu anlatışlarında Ereğli’yi Batı Karadeniz’in itici gücü olarak gösteriyor. Ne güzel ne güzel. Güzeller güzeli bu  sözlere kim ne dilebilir? Övgüye açız zaten. Doğru ya da yanlış güzel söz duymayı özlemişiz.

Ziyaretin devamında; “ağza bir parmak bal” niyeti de ortaya çıkıyor. Bal iyidir. Güçtür. Sağlıktır, moraldir.

Bal bal diye diye yollara düşen heyet, soluğu Kdz. Ereğli’nin Eğitim Vadisi’nde alıyor. Fen Lisesi’nin yanındaki arazinin okul yapmak üzere tahsis edildiği açıklanıyor. Hisarcıklıoğlu gelmeden önce tabelası da hazırlanmış ve hemen çakılıyor.

Whatsapp Image 2024 05 09 At 14.13.49 (2)

Tabelanın üzerindeki yazı da hazır:

 “Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan “Ulusal Eğitime Katkı Protokolü” gereğince yapılacak olan okul alanıdır” yazıyor.

Bu bal da değil, bal kaymak oldu bal kaymak. Seviniyoruz cümle alem. Sevinçten neredeyse gündüz gözü ile havai fişek bile atacağız.

Tarih mi dediniz?

5 Haziran 2022’deki bu tabela dikme töreninde yapılan incelemeler ve çektirilen hatıra fotoğrafı ile işlem tamam.

Hangi işlem diye sorduğunuzu duydum. İşlemin adı gösteriş tabi ki. Hizmet mizmet değil.  Hizmet fakiri ve son yıllarda “yıkıklar şehri” olan Ereğli’nin tüccarın aidat kaymağını yiyen TOBB, o günden bu güne tek çivi çakmadı biliyor musunuz? Altı ayda gökdelenin dikildiği inşaat sektöründe Ereğli’de verdiği sözü tutmayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na şimdi iki kelam edeyim mi?

NAKLİYECİ, BAKICI VE SÜRÜCÜ YETERLİLİK KURSU NAKLİYECİ, BAKICI VE SÜRÜCÜ YETERLİLİK KURSU

Ediyorum işte!

Sayın Hisarcıklıoğlu; o bölgeyle ilgili kısa bir bilgi vereyim. Ereğli’nin Eğitim Vadisi’nde Allah’a bin şükürler olsun ki, bir çok okulumuz hizmete girdi. Hayırseverlerin katkılarıyla gerçekleşen bu hizmetleri sağlayanlardan Allah razı olsun, bin  yaşasınlar. Bakın iyiliğe nasıl da dua ediyorum/ediyoruz. Nankörlük yok. Ver hizmeti al duayı! Gençlik merkezi de yapıldı ve yanında da yüzme havuzu tamamlandı. Hemen bu alanda size tahsis edilen araziye bir spor lisesi yaptırsanız da, şu gençlerimizin spor aşkına merhem olsanız? Siz ta tepelerde iki lafınız ile tüm duvarlara aşma gücünüz ile şu geciken ve ne zaman gerçekleşeceği bilinmeyen hizmetinizdeki kusurları da büyük bir hizmete imza atarak ortadan kaldırsanız.

Bu sözlerimde yanlış bir şey var mı? Sizi incitecek bir kelam mı ettim? Hayır! Tam aksine çok çok çok çok  dualar alacağınıza dikkat çekmeye çalıştım.

Ha bu durumu size bildirmesi gerekip de, “ne oldu bizim okul?” demeyenler ya da diyemeyenlerin görev ve sorumluluklarını askıda tutmasının da sizi unutkanlığa sevk ettiği gerçeğini de kabullenmiyor değilim.

Rifat Bey; ne olur şu büyük isminiz ve makamınızın ağırlığını taşıyarak Ereğli’ye verdiğiniz okul sözünüzü yerine getiriniz!

Lütfen!

(Eyüp Bektaş)

**

2022’DEKİ HABERİN LİNKİ:

https://www.ereglionder.com.tr/bati-karadenizin-itici-gucu

Whatsapp Image 2024 05 09 At 14.13.49 (1)