Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (ZBEÜ) 34 yaş üzeri kadın öğrencilere yönelik oryantasyon etkinliği düzenlendiği bildirildi. ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal ve Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, fakülte dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldığı etkinlikle ilgili gönderilen açıklama şöyle: .

Yüksek Öğretim Kurumunun (YÖK) farklı nedenlerle üniversiteye gidememiş, 34 yaşını tamamlayan kadınlara bu sene ilk kez devlet üniversitelerinin önlisans ve lisans programlarında kontenjan ayırması üzerine ZBEÜ’ye kayıt yaptıran 158 kadın öğrenci için düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

UNICEF destekli proje Hatay'da başladı UNICEF destekli proje Hatay'da başladı

Etkinlikte konuşan Rektör Özölçer, sözlerine kadın öğrencilerin ZBEÜ’yü tercih etmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. YÖK’ün bu projesinin, kadınların eğitimdeki engelleri aşmalarına yardımcı olacağını ve Türkiye’nin bilgi ve insan kaynaklarına katkı sağlayacak yeni yeteneklerin önünü açacağını belirten Rektör Özölçer, bu kontenjan sayesinde eğitim fırsatı yakalayan kadın öğrencilere başarılı bir eğitim öğretim hayatı diledi.

ZBEÜ’ye 34 Yaş Üzeri 158 Kadın Öğrenci Kayıt Yaptırdı

Lisans programlarına 39, ön lisans programlarına 119 olmak üzere ZBEÜ’ye kayıt yaptıran 158 kadın öğrenci olduğunu ifade eden Rektör Özölçer, YÖK Başkanı Erol Özvar’ın başlattığı proje ile daha çok kadının yükseköğretim sistemine dâhil olmasına katkı sağlanmasının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi. YÖK’ün bu sene uygulamaya geçirdiği uygulamayla 34 yaş üstü kadınlara 21 bin ek kontenjan ayrıldığını belirten Rektör Özölçer, kadınların eğitim ve kariyer olanaklarına erişimini artıran bu sistemi geliştirdikleri için YÖK Başkanı Erol Özvar’a ve YÖK’e teşekkürlerini sundu.

Etkinlikte söz alan 34 yaş üzeri kadın öğrencilerin konuşmaları esnasında duygusal anlar yaşandı. Üniversitede olmaktan duydukları heyecanı paylaşan öğrenciler, böyle bir tanışma ve kaynaşma etkinliği düzenleyen Rektör Özölçer’e ve kendilerine eğitim hayatına katılma imkânı sağlayan YÖK’e teşekkürlerini ilettiler.

20-119-212-58-89-77-8