Karadeniz Ereğli Penguen Kitabevi İşletmecisi İzzet Arslanbay, Karadeniz Ereğli halkının ziyaretine açılan Kaletepe'ye ilişkin değerlendirmede bulundu. Arslanbay'ın açıklaması şu şekilde:
Karadeniz Ereğli'de tarihi Ceneviz Kalesi kalıntılarının da bulunduğu ve Karadeniz Bölge Komutanlığı himayesindeki askeri bölge Ereğli Belediyesi'ne devredildi ve yakın zamanda halka açılacak.
Tarihsel önemi kadar kente hakim bu bölgenin doğal güzelliği, denize ve kente görsel bakış zenginliğine sahip konumu ve daha bir çok sebep Ereğli halkının ve kente gelecek misafirler için nasıl bir kazanım olduğu hakkında sıralanacak özellikler. 
Ancak testi kırılmadan kentin bir yaşayanı, paydaşı olarak yetki ve sorumluluk makamında bulunanlara nacizane bir kaç öneride bulunmak istiyorum. 
Ereğli hepimizin bildiği gibi Kaletepe gibi hem tarihsel açıdan hem de doğal açıdan değer taşıyan bir dizi güzelliğe sahipti, sahiptir. 
Sahipti diyoruz zira bunların bir kısmı imar ve yapılaşma talanıyla perişan olmuş, bir kısmı çözülememiş prosedür sorunları nedeniyle halka kapatılmış, bazıları da yine hala askeri yasak bölge kapsamındadır.
Zirvesinde antik dönemde dahil Hristiyan ve Şeyh Nasrullah'a ait olduğu iddia edilen mezarlar bulunan yakın döneme kadar kentin en önemli mesire alanı olan Göztepe şu an kent halkına kapalıdır. 
Diğer önemli mesire alanlarından Radar Tepesi son on yılda imara açılarak üzerine onlarca site kurulmuş bir beton tepeye dönüşmüştür.
Örnekleri çoğaltabiliriz. Fakat ortadaki sonuç şudur: Kentin nefes alma alanları olacak bu noktalar ya tümüyle halka kapalıdır, ya korunamamakta ve giderek henüz 13-14 yaşını bile bulmamış çocuklarımızın sigara, ardından alkol, uyuşturucuyla tanıştığı kriminal bir ortama dönüşmektedir. Buna kentin başta sahil bantı üzerinde bulunan sosyal donatı ortamları da dahildir. Halkın sosyal kullanımı için oluşturulan bu mekanlar yeterli ilgi ve denetim sağlanamadığı için bir suç okuluna dönüşmektedir.
Konu Kaletepe'nin halka açılması olunca, halka kapalı da olsa doğal ve tarihsel dokusu korunmuş bu ortamın olduğu gibi korunarak halkın kullanımına açılması önem taşımaktadır. 
Bunun için: 
Kaletepe'nin mevcut doğal ve tarihi dokusu tümüyle korunmalı, gerekli denetim ve güvenlik saplanmalı.
Alanda hiç bir izinsiz veya izne tabi yapılaşmaya girişilmemeli, izin verilmemeli.
En önemlisi; bir turizm merkezine dönüşeceği göz önünde bulundurularak doğal ortam dolaylı da olsa doğal olmayan etkilerden korunmalı. Bunun için mevcut nizamiye kapısından itibaren içeriye her türlü motorlu taşıtın vs. girişine izin verilmemeli. Girişten tepeye kadar mevcut yol ve çevre bütünlüğü bir gezinti yolu olarak olduğu gibi korunmalı, ulaşım ve gezinti yaya olarak veya cüzi bir ücret karşılığında belediyeye ait elektrikli ATV gibi araçlarla sağlanmalı.
En önemlisi oluşturulacak sosyal alanlarda hiç bir şekilde kiralama, müstecir çalıştırma vb. uygulamalara gidilmemeli.
Sonuç olarak Kaletepe'nin halka açıldığına sevinemeden Kaletepe Ereğli halkı için yeni bir kangrene dönüşebilir.
Bu belirttiklerimin, testi kırılmadan iyi niyetli bir öneri olarak okunması dileğiyle.

İŞÇİ SİYASETÇİLER İŞÇİLERE GİTTİ İŞÇİ SİYASETÇİLER İŞÇİLERE GİTTİ

(Haber Merkezi)