ÜRETİM TARİHİ MADEN PARK’TA YAŞATILACAK ÜRETİM TARİHİ MADEN PARK’TA YAŞATILACAK

Okuyucu Mehmet Ercan, İzmit'ten yazdı, Karadeniz Ereğli başta olmak üzere bölgede yaşanan hava kirliliğine dikkati çekti. Ereğli'den çıkan gazların bazen Adapazarı'na kadar yayılabildiğini belirten Ercan'ın iletisi şu şekilde:

"Sayın Ereğli Önder Gazetesi İlgilileri,

İzmit’de yaşamaktayım. Sağlık durumum gereği dışarı çıkmadan önce mutlaka hava kalitesine ve kirliliğine bakarım. Bu durum,https://www.accuweather.com/tr/tr/izmit/318719/air-quality-index/318719 internet adresinden anlık izlenebilmektedir.

Daima şu durum dikkatimi çekmektedir: Şehrinizdeki Demir-Çelik tesisi, sürekli olarak insan sağlığına ileri derecede zarar verecek düzeyde havayı kirletmektedir. Tesisten çıkan gazlar bazen Adapazarı'na kadar yayılabilmektedir. Bu yüzden çevredeki tüm insanlar sürekli olarak bir nevi zehir solumaktadır. Haritada görüleceği üzere bugün yine manzara oldukça kötüdür.

Malum günümüzde sanayi bölgelerinde en büyük problem hava kirliliğidir. Bazı günlerde Kocaeli, İstanbul, Bursa ve Sakarya illerinde artan hava kirliliği birleşerek, Zonguldak’a kadar uzanan bölgeyi nefes alınamayacak derecede kirletmektedir. Ve ne yazık ki insanlar bunu fark etmemekte, mahalli idareler de duyarsız kalmaktadır.

Basın olarak umarım konu üzerinde durur ve ilgililerin konuya eğilmesine etkili olursunuz. Selamlarımla.

Mehmet Ercan"

Screenshot 2023-10-30 at 14-14-54 İzmit Kocaeli Türkiye Hava Kalitesi İndeksi AccuWeather