Gazeteniz Ereğli Önder’in haber merkezini daha önce AK Partiden Kdz. Ereğli Belediye Meclis Üyeliği görevinde de bulunan Adem Çakır ile birlikte ziyaret eden eski Kdz. Ereğli Belediye Başkanlarından Murat Sesli; bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.


Kendi ine kumpas kurulduğunu ve iki ay önce Zonguldak 2. Ağır ceza mahkemesine “yeniden yargılanmak” için başvurusunun üç hakimden ikisinin ret oyları ile kabul edilmediğini ve bu kararda siyasi müdahalenin olduğunu öne süren Murat Sesli, eş başkanlığa nasıl geleceğinin ayrıntıları sorularımız üzerine anlattı.

Murat Sesli, ziyaretinde özellikle ve altını çizerek kendisine kumpas kurulduğunu belirtirken, yanındaki arkadaış Adem Çakır’da bu konuya dikkat çekti. Şimdi video çözümü tamamlanan aramızdaki söyleşiyi sizlere sunuyoruz:

Yeniden yargılanmak için başvurdunuz mu?

                Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesine yeniden yargılanma başvurusu yaptık. Neden oraya yaptık, daha önceden orada yargılandığımız için. Mahkeme dosyayı inceledi. Dosyada kendi aralarında toplanıyorlar bu dosya önümüze gelse benimle ilgili olan bireysel olarak beraat eder mi eder, 3-0 onaylıyorlar. AK Parti Giresin Kadın Kolları'nda avukat iken mülakatla Hakim yaptı. Kadın hakim üye var. Daha sonra başkana gelip diyor ki ben red vereceğim diyor, bu siyasi bir olay olduğu için girmek istemiyorum diyor. Diğer kadın üye evet vereceğim diyor. 2'ye 1 dosya geliyor. Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı da Zonguldak Adliyesi'nin komisyon başkanı, bu daha yeni 2 ay önce. Bir de Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi Zonguldak'ta fetöcüleri yargılayan mahkeme. Mahkeme Başkanına daha sonra kadın üye geliyor diyor ki ben de hayır vereceğim diyor. Başkan da siz hayır derseniz ben şerh yazısı koyarım diyor. 2 Kadın üye bu siyasi bir olay, bu olaya girmeyiz, başımız ağrır. Mahkeme Başkanı diyor ki burada Fetö'nün bir oyunu vardır yeniden yargılanması gerekir diyor, 2 üye de hayır diyor.

Yeniden yargılanmak için Zonguldak Ağır Cezaya başvuruyorsun, 3 hakim. 2'si bayan 1'i erkek, bayanlar red ediyor. Yeniden yargılanma hakkı vermiyorlar.  Şimdi 30 yıl öncesine gidelim mi? 1994 yılında Anavatan Partisi'nin adayı Halil Posbıyık, solun adayı Ruhi Cöbekoğlu'nu yendi ANAP'tan Belediye Başkanı oldu, 1999'da tekrar kazandı ANAP'tan. 2004'e gelindiğinde,  “gel Murat Sesli sen MHP'lisin ama ben herkesi kucaklıyorum” dedi seni belediye meclis listesine aldı. MHP'li iken ANAP'tan seçildin. Halil Posbıyık'da Anavatan Partisi'nde  Milletvekili olma arzusu ile 2007 yılında dedi ki “ben milletvekili olacağım”. DYP'den Ali Uzun birinci sırada ikinci sırada Halil Başkan, milletvekili adayı oldu ve zorunlu istifa etti belediye başkanlığından. 2007 yılında sen belediye meclis üyeleri arasından seçildin, 2007-2009'da görev yaptın o süreçte. 2009 Yılında sen AK Parti'ye Halil Posbıyık, CHP'ye geçti. Halil Posbıyık, 2009 seçimlerinde tarihi bir oyla seçimleri aldı. Senden sonraki dönemde bir oy patlaması yaşandı. Halil Posbıyık belki de hayatının en rahat seçimini aldı. 2009 Yılı geçti, sizin başınıza bir sürü şeyler geldi, sıkıntılar yaşadınız. 2014 yılında Posbıyık kaybetti, Ercan Candan'ın desteği ile AK Parti'nin adayı Hüseyin Uysal seçimi kazandı. Ereğli'de 5 yıl kötü bir dönem geçti. Çok şanssız bir dönemidir. 2019 yılında Posbıyık yeniden geldi bu sefer de farklı kazandı. Bir önceki seçimi kaybeden Posbıyık, farklı geldi. 2024'e geldik. Önümüzde seçimler var bir çok partinin adayı belli. AK Parti'nin de bugün yarın adayı belli olur. Adem Çakır burada kendisi de AK Partili. AK Parti'nin adayının kim olup olmayacağını sen de bilirsin. CHP adayı belli, İYİ Parti'de sanırım Evrim Hanım olacak, kendisi ile görüşüyorum, niyeti var. MHP adayı belli, senin esas olman gereken MHP kökenin o, benim kökenimi herkes biliyorsa seni de biliyor. Herkes adayını belirlerken Murat Sesli çıktı, daha önce de yaptınız, Murat Sesli belediye başkan adayı. Toplantı da yaptın, oy pusulasında Murat Sesli olacak Tamam olacak da hangi Murat Sesli olacak.

Orada açıkladım, kuzenim ile birlikte olacağım.

Eyüp Bektaş: Kim bu?

Murat Sesli: İki tane Murat Sesli var biri şuanda konuştuğun Murat Sesli bir de kuzenim Murat Sesli.

Eyüp Bektaş: Nereden kuzenin:

Amca çocuğu, babası da Kazım Sesli. Hepsi burada, burada yaşıyorlar, burada doğma büyüme. Murat Sesli Fadıl Demirel'in şoförlüğünü yapıyordu şimdi de Tat Metal'de çalışıyor. 50 yaşlarında. Eğitimi sanat okulu mezunu. Aklı başında, saygılı, efendili bir arkadaşımız. Güdülecek bir adam değil, 10 numara.

Fadıl Bey'in makam şoförü veya başka makam şoförü terbiyelidir. Makam şoförleri asildirler. Güvenilir olması, nezaketi bilmesi gerekir. O Murat Sesli'yi kimse tanımıyor, onun fotoğrafını ben yayımlamak istiyorum.

Acele etme.

Ben o fotoğrafı istiyorum, ben onu yayımlamak istiyorum ilk kez.

Sıkıntı yok abi. Bizim gayri meşru bir işimiz yok.

Ben fotoğraf istiyorum, ben bulurum onun fotoğrafını.

Zaten açıklayacağız. Vereceğim, sıkıntı yok.

Arkadaşımız şuanda Tat Metal'de çalışıyor, mesleği ne?

Sanat okulu mezunu.

Siyasi kültürüm benim de var, bende okurum. Eş başkanlık diye birşey çıktı, bu arkadaş  aday oldu.

EŞ başkanlığı biz çıkartmadık ki devletin doğu, güneydoğudaki partiler çıkarttı.Partiler çıkarttı, bir eksiklik olsaydı karşı gelirdi.

Sen 2014 yılında da aday olmaya kalktın, yasaklandı, engel geldi. Kim vardı belediye meclisinde Aslan Keleş, Ramazan Toprak, Turgut Tanyıldız, Ufuk Özkeşer, İbrahim  Güven gibi önemli isimler vardı. 2014 yılında aday olmaya kalktığınızda aday olamadınız.

O zaman hazırlık yapıyorduk. Demokrat Parti'den değil biz AK Parti'den aday olmaya kalktık, engel çıkınca, böyle bir hazırlık yaptılar bende başvuru yapmadım. Liste yapıyordum ben.

Hikmet Öztürk'ü aradım o zaman.

Hikmet'in kontrolünde bir liste yapılıyordu ama onun içinde Murat Sesli yoktu. Demokrat Parti'de böyle birşey vardı ama AK Parti'den aday olamıyor ki Demokrat Parti'den aday olsun. Yasak geldi, olsaydı zaten AK Parti'den olurdum.

Bizim Tat Metal'deki emekçi arkadaşımız senin kuzenin Kazım Sesli'nin oğlu aday olacak. Hakkı var, herkes aday olsun. Bu seçme seçilme engeli ki bunu en başında Cumhurbaşkanı yaşadı. Demokrasinin ruhuna aykırı. Orada on numara katılıyorum, kimse engellemesin, vatandaşın seçme hakkı olsun. Murat Sesli'yi niye engelliyorsun.

Ben seçiyorsam seçilmem lazım. Ben oy kullanıyorum ama sen seçilemezsin.

Seçilme hakkını bana kalsa 65 yaş üstüne seçilme hakkı koyarım, engelleme koyarım, gençleşsin Türkiye diye. Halil Başkan yanlış anlar ama Türkiye genelinde böyle. 65 yaşındaki adam milletvekili oluyor, kanun yapıyor.

Şöyle olabilir Amerika'da başkanlık sisteminde 2 dönem yapıyorsun 3 yok. Burada da 2 olur 3 olur, AK Parti'de 3 dönem  yapanları istisna hepsini aday yapmıyor.  CHP'de 6-7 dönemdir milletvekili yapanlar var. 3 dönem olsun sonra bıraksınlar. CHP'de uzun dönem yapanlar var.

Neyse biz konumuza dönelim.

Murat Sesli'nin kuzenini aday yapıyoruz. Ben ve ekip arkadaşlarımla birlikte aynı ekip olarak çalışıyoruz.

TIR KAZASI, SÜRÜCÜ YARALANDI! TIR KAZASI, SÜRÜCÜ YARALANDI!

Seçildin, vatandaşın tercihi oldu, herkes kapalı yerde oy veriyor. Meclis seçildi, Adem, Arslan Keleş, listeler seçildi, 1 Nisan geldi, mazbatayı aldın, oturdun, ondan sonra belediye başkanlığını beraber mi yapacaksınız? Yasal bir şeye oturtur musun, imza yetkisi olacak mı?

İmza yetkisi onda da olur belediye başkan yardımcısında da olur.

Nasıl olacaksın?

Niye?

Nasıl olacaksın? Taşeronda işe alır.

 Araya giren Adem Çakır: Özel Kalemden dolayı geçebiliyorsun.

Her türlü belediye başkan yardımcısı yapar, benim cezam  2025 yılında bitiyor.

2025'i beklerim diyorsun.

2025'i beklemiyorum. Danışmanlığı, belediye başkan yardımcılığı var, oraya takılmayın. Bizi halkımız seçsin biz yönetiriz orayı.

Biz haber yapıyoruz, belediye başkan yardımcısının nasıl olacağını, belediye meclisinden ve kamudan nasıl geleceğini bilen insanım. Devlet memurudur, belediyenin kadrosundadır, belediye başkanı istediğini başkan yardımcısı yapar.

Adem Çakır: Belediye Başkanı özel kaleme herkesi alabilir. Özel Kalemden sonra da başkan yardımcısı yapabilir.

Ona birşey demiyorum.

Adem Çakır: Şuanki belediye başkanı taşeronda çalışan bir kişiyi özel kaleme alıp müdür yapar. İçişleri Bakanlığı'na yazısını yazar, onaylanır. Özel Kalem Müdürlüğü'ne asaleten atanır oradan da belediye başkan yardımcılığına atanır. Kanuni ve hukuki bu, kanunsuz değil.

Tartışmıyorum bu konuda, belediye meclisi arasında kaç kişi ise ilçenin nüfusuna göre oran değişir, şuanda Tayyar ve Haluk Bey var.

Adem Çakır: Ereğli Belediyesi 2 kişiyi dışarıdan özel kalem müdürü yapar. İçişleri Bakanlığı'na onayını aldırarak memur yapma hakkı var. 2 kişi 5 yıl içerisinde.

M.Sesli:8 Ay sonra bitecek yasağımı 5 seneyi niye feda edeyim. Ben suç işlemedim ki. Bu HDP'li belediyelerde oluyor, ki adaylara bak.

Onlar partili ama.

Bizde partiliyiz.

Belediye kamu kurumu,  Valilik, Kaymakamlık kamu kurumu.

Niye Belediye Başkanlığında da eş başkanlığı var.

Nerede var? Eş başkanlık olur mu?

Sor belediyelere.

Ben niye sorayım belediyelere. Eşbaşkanlık partilerde var.

Belediyelerde de var.

Yasal engelleri yoktur, meclisten, memuriyetten gelmiş olabilir. Senin söylediğin 2025 yılında yasağım kalkıyor, ha orada dururum.

8 Ay için ben niye 5 seneyi  niye yakayım ki? Şimdi devletin hakimi, devletin ağır ceza mahkemesi başkanı diyor ki Murat Sesli, fetö mağdurudur, fetöcüler buna oyun oynamıştır. Yeniden yargılanması gerekiyor dediği zaman böyle bir şerh var. Beni adalet sistemi yargılamıyor ben nasıl aday olacağım, nasıl yöneteceğim. Beni seçsin halk ben yöneticiliğimi yaparım.

Bu hülle olmuyor mu?

Yapanlar var.

Kim var?

Adem Çakır: Belediyecilik bir ekip işi, belediye başkanı olduktan sonra belediye başkanı isterse hiç kimseyi tanımaz. Partiyi tanımaz, kendisini oraya getireni de tanımaz, meclis üyelerini de tanımaz. Ben 10 yıl belediye meclis üyeliğini yaptım. Belediye Başkanını, meclisi de halk seçer. Belediyeyi kim yönetiyor, belediye başkanı. Belediye Başkanı isterse bunlarla .beraber yönetir. Meclisten hiç birşey de geçiremezsin, 5 yıl orayı yönetir mi, engelleyebilir misin, öyle bir şansın yok.

Yasa dışına çıkıyorsa.

Adem Çakır: Yok yasa dışına çıkıyor demiyorum. Bu bir ekip işi. Biz bu ekibin içerisindeyiz hep beraber. Belediye Başkanı seçiliyor, imza yetkisi var, biz de deneyimli arkadaşlarla etrafındayız. Başkanın süreci devam edip kendisi hukuken özel kalem müdürlüğünden oraya gelene kadar süreci biz yönetiriz zaten. Ereğli halkı yönetemeyecek insanları görmeyecek, yönetebilecek insanları görecek orada. O süreçte kısa sürede tamamlanacağı için o zaman oturacağız hep birlikte yöneteceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde belediye meclis üyeleri.