31 Mart yerel seçim öncesi ve sonrasında Ereğli İlçe Başkanlığında yaşanan ve halen devam eden olumsuzlukların yanı sıra 8 Haziran Danışma Kurulu toplantısında İlçe Başkanlığı adına konuşma yapan Ali Kocamanoğlu'nun yerel seçim sonuçları hakkında başarılı bir tablo çizmiş olmasını hayretler içerisinde dinlediğini belirten Likoğlu, "Oysa doğrusu büyük başarısızlık yaşatılmıştır." dedi.

, ,

I M G 20231006 174304

"İLÇEDE VE BELDELERDE BAŞARISIZLIK"

2019 yerel seçiminde Kdz Ereğli Belediye Başkanlığı yüzde 55’e yakın oyla, 31 Mart 2024 seçiminde ise yüzde 45 ile kazanıldığını aktaran Likoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "31 Mart yerel seçiminde partimiz CHP ülke genelinde esen olumlu rüzgarla oyunu artırmış ve bir çok Büyükşehir, İl, İlçe ve beldelerde Belediyeleri yüksek oyla kazanırken İlçemizde ve beldelerimizde durum başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

GÜLÜÇ, ORMANLI, KANDİLLİ...

Kandilli beldemizde bizde olan Belediyeyi maalesef kaybettik. Gülüç beldemizde süreçte ısrarla yanlış adaylaşma sonucu seçmen tercihini bizden yana kullanmadığı gibi oy kullanmak için sandığa bile gitmemiştir. Gülüç’te oysa iddiamız olmasına rağmen kayda değer oy bile alamadık. Daha vahim bir durumu Ormanlı beldemizde yerel aday dahi bulamayarak yaşadık.

YAŞANAN ÇİRKİNLİKLER

Ereğli merkezde ise 2019 yerel seçimine göre %10’a yakın oyun düşmüş olması seçim adaylık süreci öncesi milletvekili Eylem Ertuğrul ve Ali Kocamanoğlu’nun başta mevcut Belediye Başkanımız Halil  Posbıyık’a karşı sergilenen tutumları ve diğer aday adayları arasında tarafsız olmamaları hiç bir kriter aranmaksızın parti yönetiminin ve partililerin görüşü alınmadan kendilerince belirledikleri birini ısrarla dayatmaları süreçle ilgili yaşanan çirkinliklerin sergilenmesi İlçe yönetiminin ve partililerin bu süreçte dışlanması yok sayılması yalan ve iftiralarla yaşanan çirkinlikler neticesinde iİçe Yönetiminin bölünmesine sebep olmaları gereksiz ısrarla hatalı aday ve meclis üyesi ve sıralamaları yaparak ısrarla biz yaptık oldu anlayışı ile hareket etmeleri sonucu partililerde küskünlüklerin oluşmasına neden olup partililerimizin seçime ciddi sayıda katılmayıp sandığa gitmemeleri sonucu ayrıca İlçemiz genelinde İl Genelde 3 üye kazana bildik 4’ü üyeyi ve kazanamamamıza neden olmuştur. Sonuçta Zonguldak İl genelinde AKP ile eşit İl Genel meclis üyesine sahip olduk.Bu vesile ile parti olarak İl Genel meclis Başkanlığını da kaybettik.

"DURUMA KAYITSIZ KALDI"

Yaşanan ve halen Ereğli İlçede Ali Kocamanoğlu tarafından devam eden hukuksuz ve yetkisiz uygulamaları ve tüm olumsuzlukları sergilemesinde kendisinin böyle bir gücü olduğunu sanmıyorum arkasındaki gücü merak etmiyor değilim. Aynı zamanda İl Başkanı Devrim Dural’ında bu duruma kayıtsız kalmasını da anlayabilmiş değilim.

Gelinen noktada söylenecek çok şey var ancak partimizin kurumsal kimliğini gözönüne alarak detaylara girmeyi uygun bulmuyorum.İlçe Başkanı Ali Kocamanoğlu ile hareket eden yanlışlarına destek veren bazı yönetim kurulu üyelerinin de gelinen durumu gözden geçirmelerini parti sorumluluğu içerisinde hareket etmelerini bekliyorum.

CHP Kdz Ereğli İlçe başkanı Ali Kocamanoğlu’nun gelinen noktada seçim öncesi ve seçim sonrası süreci yönetememesi süreçte yaşanan olumsuzluklar ve hukuksuzluklar nedeniyle İlçe Başkanının Başkanlığı,delegeler üyeler ve partililerce ciddi tartışma konusu olmuştur. İlçe Başkanlığı bir yana parti üyeliği ve partililiğide sorgulanma noktasına gelmiştir. Gelinen bu noktada partimizin kurumsal kimliğine İlçe yönetimine ve kendisine de daha fazla zarar vermeden gereğini yapacağına inanmak istiyorum."

Muhabir: Emre Çiftçi