AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt, Alaplı deresinin deniz ile birleştiği noktada yaşanan sorunun ortadan kalkması için gerekli girişimlerin yapıldığını ve projenin ihale sürecine girdiğini duyurdu.

Bozkurt, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Alaplı Deresi’nde Karadeniz’den gelebilecek derin deniz dalga koşulları da göz önünde bulundurularak, deniz ile birleştiği kısmın en ideal bir şekilde çözümlenmesi için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca derenin geri sahasındaki sedimantasyon birikimi için de DSİ ile koordineli olarak çalışmalar yapılacaktır.

Samsun'un yöresel lezzetleri tanıtıldı Samsun'un yöresel lezzetleri tanıtıldı

Bu bağlamda mahmuzlar tasarlanarak derenin içerisinde sedimantasyon ya da kumlama olayının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Alaplı deresi çıkış ağzının kuzey ve güney sahillerine (Dere çıkış ağzında genişletme yapmadan) 130 m mahmuzların yapılması durumunda, 10 yıl sonrasında ortalama 0.40 m sığlaşma meydana gelebileceği belirlenmiştir. Sığlaşma dere içinde 80 m’lik bir alanda yarımada biçiminde belirginleşmektedir.

Yapılan bu değerlendirme ve çalışmalar göz önüne alındığında Alaplı deresinin çıkışındaki sorunu ortadan kaldırmak için yaklaşık maliyeti 450 Milyon TL olan projenin çalışmaları tamamlanmış olup, yapım ihale sürecine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Destek ve özverili çalışmalarından dolayı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ve Daire Başkanı Çağlar Tabak’a teşekkür ederim."

(Haber: Tuncay Tokay)

Whatsapp Image 2024 02 26 At 11.33.13