İSTANBUL (AA) - Prometeon Tyre Group, Prometeon markasını taşıyan ilk 02 serisi ürününü Mısır'da tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Prometeon markalı 02 Serisi lastikler, yoğun bir araştırma ve geliştirme programı kapsamında 6 binden fazla lastik test edilerek, her türlü iklim ve yol koşulunda 200 milyon kilometreden fazla mesafe kat edilerek tasarlandı.

Lastiklerin G02 ON-OFF deseni daha zorlu yollar ve şantiye koşulları için tasarlanırken, G210 deseni ise ağır bölgesel yol koşullarına uyum sağlamak üzere bu pazarların ihtiyacına odaklanarak üretiliyor.

Yeni ürün grubu ilk etapta şirketin İskenderiye tesislerinde üretilecek ve Mısır ile birlikte diğer Orta Doğu ülkeleri ve Afrika'ya sunulacak. Yeni lastikler sene sonunda Avrupa ve Türkiye pazarlarında da yer alacak.

Tesis, İtalya, Brezilya ve Türkiye'den sonra şirketin dördüncü Araştırma ve Geliştirme Merkezine de sahip.

Şirket, Mısır fabrikasının teknolojik inovasyon ve sürdürülebilirlik programına 2022-2026 döneminde 85 milyon avro yatırım gerçekleştirecek. Tesis yaklaşık 18 bin metrekarelik bir yeşil vaha özelliği gösteriyor ve biyoçeşitliliğe bağlı kalma prensibi ile 500'den fazla flora ve fauna türüne ev sahipliği yapıyor.

İskenderiye tesisi ayrıca Prometeon Tyre Group'un dördüncü araştırma ve geliştirme merkezine ev sahipliği yapıyor ve bu merkez yerel uygulamalar için ürün inovasyonuna odaklanıyor.

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen Prometeon Tyre Group Üst Yöneticisi (CEO) Roberto Righi, şirket için tarihi bir gün yaşadıklarını belirtti.

Kayseri Şeker Meclisi toplandı Kayseri Şeker Meclisi toplandı

Prometeon'un, en yenilikçi lastikleri olan 02 Serisi ile, ilk kez yollara çıktığını vurgulayan Righi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"100 yılı aşkın süredir sahip olduğumuz bilgi birikimi, 150 milyondan fazla lastik üretimiyle oluşturduğumuz deneyim ve mirasla Prometeon'un yolculuğunda yeni bir döneme giriyoruz. Lansmanımız İskenderiye'deki fabrikamızın 30'uncu yıl dönümüyle aynı zamanda gerçekleşti. Mısır fabrikamızda 2 binden fazla çalışana istihdam sağlıyoruz ve yaklaşık 100 çalışanımız 1994 yılında kurulduğumuzda işe başlayan ve bugün de devam eden çalışanlarımız. Kendilerine büyük bir teşekkür borçluyuz."