Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan Mayıs ayı Belediye Meclis Toplantısında konuşan Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediyenin tüm ekiplerinin sahil güzergahında çalışmalar da yürüttüğüne değindi, Ereğli'nin 19 Kasım'da meydana gelen asrın kasırgasında 200 milyon liraya ulaşan zararı bulunduğunu hatırlattı.

 

"PROTOKOL HUKUK KOMİSYONUNDA"

Belediyelerin ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğine değinen Posbıyık, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Ereğli'deki bir takım işlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Sahilin düzenlenmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yardım talebimiz oldu. Ancak yardım talebimiz Sayın İmamoğlu ile imzaladığımız protokol, meclis toplantılarını yapmadıkları için hukuk komisyonunda kaldı. Hukuk komisyonunda kabul edilmesi lazım ki belediye meclisi kararları almış olsun. Şuanda hukuk komisyonunda çıkmasını bekliyoruz. Biz tabiki sanki hiçbirşey yapılmayacakmış gibi kendi imkanlarımız ile sahilde vatandaşlarımızın rahat gezebilmesi için çalışmalarımızı son sürat yapıyoruz. Tüm ekiplerimiz sahilde çalışıyor. Ereğli'nin en güzel yerlerinden biri sahilimiz. Eski haline getirmek için uğraşıyoruz.

 

Çorum’da iki ayrı traktör kazasında 3 kişi yaralandı Çorum’da iki ayrı traktör kazasında 3 kişi yaralandı

200 MİLYONA ULAŞAN ZARAR

Hem sahilde hem mezarlıklarda hem plajlarda çok büyük sıkıntı oldu. Bir asrın kasırgası yaşadık. Çok büyük zararlarımız oldu. Yaklaşık 200 milyon liraya yakın zararımız var. Maalesef devletten de hiç bir yardım gelmedi, 7 milyon lira yardım geldi, 200 milyona karşılık. Kendi imkanlarımız ile bunu yapmaya çalışıyoruz.

 

"ÜCRETLER HERGÜN YÜKSELİYOR"

Herkes farkındadır ekonomik olarak durum bozuk. Vatandaşlar da perişan vaziyette. Belediyeler de bu sıkıntıya girmiş durumda. Asgari ücret yükseliyor, zam yapıyorsunuz, harcadığınız bir takım malzemeler hergün ücretleri yükseliyor. Belediyeye gelen gelirler aynı düzeyde. Maliye Bakanımızın verdiği beyanatlara baktığımızda şunu görüyoruz, belediyelere sıra geldiğinde, belediyeler kendi yağları ile kavrulacak diyor. Ben şunu anlıyorum, tecrübelerime göre, suyu veren çöpü toplayan maaşları veren belediye başarılı belediye sayılacak. Buraya doğru işler gitmeye başladı.Ekonomik yönden bir takım sıkıntılar, zorluklar çekeceğimizi ifade etmeye çalışacağım."

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)