Kdz. Ereğli Halk Eğitimi Merkezi’nin hayat boyu öğrenmen faaliyetleri kapsamında Soğanlıyörük Köyü’nde açtığı nakış kursunda eğitim gören kursiyerler yıl sonu sergisi açtı.

10 Haziran Pazartesi günü eğitimlerin gerçekleştiği Soğanlıyörük İlkokulu’nda gerçekleştirilen açılışa; CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Ali Kocamanoğlu, Kdz. Ereğli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Dr. Metin Bozkurt, İl Genel Meclis Üyesi Kenan Gündoğdu, Soğanlı Yörük Köyü Muhtarı Hüseyin Karakaya, Geleneksel El Nakışları Öğretmeni Zeliha Sarı, kursiyerler ve çok sayıda köy halkı katıldı.

SARI: “SİZLER AL YAZMALI BİRER EMEKÇİLERSİNİZ"

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Geleneksel El Nakışları Öğretmeni Zeliha Sarı, hayat boyu öğrenme kültürünün tanıtılması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirilen kursun bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Sevgili kursiyerlerim, dönem başından beri kararlı ve istekli çabalarınız sonucu ortaya çıkan ürünlerinizi sergilerken sizler kadar mutlu ve sizler kadar coşku içerisindeyim. Hepinizin bağı, bahçesi, çoluğu çocuğu var; bu kadar işin gücün arasında düzenli olarak bu kursa gelip çok güzel eserler çıkardınız. Sizler rengini bayrağından alan al yazmalı birer emekçilersiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum, sizleri çok seviyorum ve sizlerle gurur duyuyorum. Bu kursun gerçekleşmesini sağlayan Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Dr. Metin Bozkurt’a çok teşekkür ediyorum. Yine bizlere destek veren muhtarımız Hüseyin Karakaya’ya, Soğanlıyörük İlkokulu Müdürümüz Güler Özdemir’e ve okul öğretmenimiz Özlem Toydemir’e şükranlarımı sunuyorum. Son teşekkürümü de Soğanlı Yörük Köyü halkına ediyorum; bizlere yüreklerini ve kapılarını açtılar, çok destek oldular.”ifadelerine yer verdi.

 

KARAKAYA: “KURS, KÖY KADINLARININ SOSYAL VE BİREYSEL BECERİLERİNİ ARTIRDI”

Köy Muhtarı Hüseyin Karakaya da, açılan bu kursun köy kadınlarının sosyal ve bireysel becelerini artırdığını söyleyerek, “Tarihi değerlere sahip çıkarak ve gelecek nesillere taşınması hedeflenmiş ve bu sergi etkinliği ile de köyümüz halkının birlik ve beraberliği pekişmiştir. Kursların açılmasında, sürdürülmesinde ve bu sergi programının düzenlenmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum.”dedi.

BOZKUR: “AMACIMIZ, MİLLİ KÜLTÜRÜN YAŞATILMASI VE GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASI”

HAFTA SONU DENİZE GİRMEK YASAKLANDI HAFTA SONU DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

Kdz. Ereğli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Metin Bozkurt da konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün topluma sunduğu iki önemli görevi olduğunu dile getirdi ve “Bunlardan biri milli kültürün fazlasıyla yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve geçmişimizi unutmadan geleceğe sağlam adımlarla ilerleyebilmek. Bugün bu görevi sergimizde ve hazırlanan etkinliklerde hep birlikte göreceğiz. Bu anlamda kurs öğretmenimize ve halkımıza çok teşekkür ediyoruz. İkinci olarak da yine Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz aile eğitimlerini çok ciddi anlamda teşvik etmekte, tolumun temek taşı olan ailenin yaşatılması, benimsetilmesi ve geliştirilmesi adına adımlar atmaktadır. Biliyorsunuz çocuklarımız ailede başlıyor eğitimlerine ama ailedeki bireylerin aslında çocuklarımızdan önce eğitim alması lazım. Halk Eğitim Merkezlerimizin kurslarında da aslında bir anlamda yetişkin eğitimi yapıyoruz. Bu dolaylı olarak çocuklarımıza da olumlu şekilde yansıtılıyor. Bu anlamda siz değerli katılımcılarımıza ve köy halkımıza çok teşekkür ediyorum.”ifadelerine yer verdi.

KÖY GELENEKLERİ CANLANDIRILDI

Yapılan konuşmaların ardından ise bölge köylerinin önemli kültürel değerlerinden gelin alma geleneği de canlandırıldı. Ata bindirilen damat, kalabalık eşliğinde gelin evinin önüne gitti ve burada adetleri yerine getirerek gelini aldı. Köy kadınlarının dibekte buğday dövme gösterisi de ilgiyle izlendi.

Daha sonra serginin açılış kurdelesi kesildi ve kurs öğretmeni Zeliha Sarı tarafından katılımcılara sergide yer alan eserler tanıtıldı. Yine okulun farklı bir odasında hazırlanan, tarihi eser niteliğinde eski köy eşyalarının yer aldığı sergi de büyük ilgi gördü.

Sergi açılışı etkinliği köy kadınlarının hazırladığı ikramların davetlilere sunulması ile son buldu.

Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.38Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.37Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.37 (1)Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.36Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.36 (1)Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.35Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.35 (2)Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.35 (1)Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.34 (1)Whatsapp Image 2024 06 10 At 17.49.34

Muhabir: Haber: Fahrettin Özaydın