Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), 119 şubesi, 23 bin üyesi, 25 bin genci ve milyonlarca gönüllüsüyle seslenirken  “Maarif modelini de müfredat değişikliğini de reddediyoruz!” dedi.

“Bir eğitim ve öğretim programının, tüm toplumu ikna eden gerekçelere sahip olması gerektiğini,  açık ve sağlam bir hazırlık sürecinin işletilmesini,  geniş ve şeffaf bir toplumsal katılımın sağlanmasını ve programı test edecek bir pilot uygulamanın öngörülmesi gerektiğine dikkat çeken ÇYDD, “Gerçekten amaç, çocuk ve gençlerimizi çağa uygun bilgi ve becerilerle donatmaksa, bu unsurlar esastır.” Diye kaydetti.

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ DUYURU FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ DUYURU

ÇYDD’nin açıklaması şöyle devam etti:

“Bu unsurların hiç birini taşımayan ve bir oldubittiyle getirilen bir değişiklikle karşı karşıyayız. Oysa öğretim programları nasıl bir toplumda yaşamayı ve nasıl bir gelecek inşa etmeyi arzuladığımıza ilişkin hayati bir konudur. Ciddiyet, özen ve hassasiyet gerektirir.

Biz ÇYDD olarak, toplumsal görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle belirtmek isteriz ki;

“Kindar ve dindar nesil” özlemleri doğrultusunda çocuk ve gençlerimize ideolojik aşılama yapılmasına hizmet edecek bir öğretim programına izin vermeyeceğiz!

Öğretim programları aracılığıyla inancın bir dayatmaya dönüşmesine seyirci kalmayacağız!

Ulusun çocukları arasında ayrım yapılmasına göz yummayacağız! “Sadeleştirme” gerekçesiyle, öğretim programlarından Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyetin, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın çıkarılmasına da asla izin vermeyeceğiz!

Beklentimiz demokratik bir ülke ve demokratik bir eğitimdir.

Bu nedenlerle, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adı verilen müfredat değişikliğini reddediyoruz.

Ülkemizin çağdaş geleceği olan çocuklarımızı asla yalnız bırakmayacağız!”