Ben Merve, 5,5 yaşında otizmli bir kızım var. Önümüzdeki yıl onu okula göndereceğim ama çok endişeliyim. Devletimizin otizmli çocuklara verdiği eğitim haftada sadece 8 saat ve bu asla yeterli değil” diyen Merve Çevik, otizmli çocuklara verilen ders saatlerinin artırılmasını, okullara konuda uzman eğitmenler atanmasını talep ediyor.

Böylesine önemli toplumsal bir konu hakkında change.org da başlatılan imza kampanyasında kamuoyuna sesleniş şu sözlerle gerçekleşti:

Çocuklarımız için önerilen eğitim en az 25 saat. 

Bunun dışında da otizmli çocukların eğitiminde maalesef ülkemizde çok fazla sorun var. 

Otizmli çocuklara eğitimleri de çok daha ehil, bu alandan mezun öğretmenlerin vermesi gerek. Bu alanda özel gereksinimli çocuklara eğitim konusunda uzman öğretmenlerin daha fazla atama yapılması gerekiyor.  

Bir de gölge öğretmen konusu var. 

“Gölge öğretmen” kaynaştırma raporuyla genel eğitim sınıflarında eğitim gören çocuklara belli bir müddet refakat eden, otizmli öğrencinin kaynaştırma eğitimine adaptasyonunu sağlayabilmesi için destek olan öğretmenlere deniyor. 

Ancak bu gölge öğretmenlerin ücreti de devlet tarafından karşılanmıyor ve ailelerin öğretmenin ücretini kendi karşılaması bekleniyor. Bu da ayda 30-40 bin tl demek.

Özel gereksinimli çocuklarımızın bu sorunlarının giderilmesi için acil olarak harekete geçilmesini talep ediyoruz. 

Özetle taleplerimiz:

·  Otizmli çocuklarımıza verilen ücretsiz eğitim hakkı saatinin artırılması.

·  Okullara ve kreşlere kadrolu gölge öğretmen atanması.

·  Ailelere verilen destek parası şartlarının gözden geçirilmesi

"GENELGEYLE ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLANDI" "GENELGEYLE ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLANDI"

Bu taleplerimizi Meclis’e de sunacağız. 

Sizlerden, sesimizi duyurmak için imzalarınızla destek bekliyoruz.

https://www.change.org/p/otizmli-%C3%A7ocuklar%C4%B1n-e%C4%9Fitim-saati-art%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n-kadrolu-uzman-ve-g%C3%B6lge-%C3%B6%C4%9Fretmenler-atans%C4%B1n/psf/promote_or_share