TRABZON (AA) - Trabzon Üniversitesince (TRÜ) "Kuruluştan Türkiye Yüzyılı'na Cumhuriyet" konulu panel gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi'ndeki panelde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını saygı ve minnetle andıklarını söyledi.

Cumhuriyet'in 100. yılında yeni zaferlere ve başarılara ulaştıklarını belirten Aşıkkutlu, edebiyattan sanata, sinemadan spora yeni başarılara yelken açtıklarını aktardı.

Aşıkkutlu, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını kınayarak, şöyle devam etti:

​​​​​​​"Bugün mazlum milletlerin ümidi yine Türkiye Cumhuriyeti'dir. Sırf inanç düşmanlığı ve ırk ayrımcılığına bağlı olarak evi, vatanı, tüm insani hakları, hayatları canavarca saldırılarla ellerinden alınan mazlum milletlerin yaşadıklarını gördükçe bir yandan gözümüzde kendi tarihimiz canlanıyor, diğer taraftan insan olarak kahroluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin bizim için en büyük değer olduğunu bir kez daha anlıyoruz."

Cumhuriyet'le birlikte elde edilen kazanımların ne kadar değerli ve önemli olduğunu bugünkü dünya konjonktüründe çok daha iyi anladıklarını dile getiren Aşıkkutlu, "Bu vesileyle Cumhuriyet'i kuranları ve koruyanları bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyorum. 'Cumhuriyet aziz milletimize en uygun yönetim şeklidir.', 'Cumhuriyet fazilettir.' diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bu özgür kürsülerden bir kez daha anıyor ve saygıyla hatırlıyoruz." diye konuştu.

Kastamonu'da "Ya İstiklal Ya Ölüm" sergisi açıldı Kastamonu'da "Ya İstiklal Ya Ölüm" sergisi açıldı

Panelde, Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Öksüz "Milli İradenin Taçlanma Süreci", TRÜ Fatih Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Çiçek "Cumhuriyet ve Üç Misak", TRÜ İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Çakıcı da "Osmanlı'dan Cumhuriyete Türkiye" konulu sunum yaptı.

Panele, Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Akçaabat Belediye Başkan Vekili Cevdet Bayraktar, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Füsun Terzioğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.