Uzun yıllardır tedavi altında sağlık mücadelesi veren Turgut Civelek geçirdiği son rahatsızlığın ardından Zonguldak Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı.  Yoğun bakım servisinde 51 gün yatan Civelek, bu süre içinde iki kez entübe de olmuştu.  Nihayetinde yoğun bakım servisinden çıktıktan sonra nöroloji servisinde de bir süre tutulup taburcu edilmişti.

İki ay önceki bu tedavisinin ardından evinde dinlenmeye çekilen Turgut Civelek, yeniden rahatsızlandı ve ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Tüm müdahalelere rağmen ise 22 Aralık 2023 Cuma günü sabaha karşı 05.00 sıralarında yaşamdan koparak sonsuzluğa uzandı.

Civelek’in cenazesi 22 Aralık 2023 Cuma günü : Bozhane Camisinde kılınan ikindi/cenaze namazının ardından Şehir Mezarlığı’nda yatmakta olan  babası Nuri Civelek’in mezarında toprağa verildi.

WhatsApp Image 2023-12-22 at 15.56.29

WhatsApp Image 2023-12-22 at 15.54.20

WhatsApp Image 2023-12-22 at 16.25.08

ANADOL’DAN BAŞSAĞLIĞI 

SHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı, Ereğli aşığı, değerli  arkadaşım Turgut Civelek'i yitirmenin acısı içindeyim. Ailesine, yakınlarına, CHP'lilere 
Başsağlığı diliyorum. Işıklar içinde uyusun
Kemal Anadol

WhatsApp Image 2023-12-22 at 08.58.59

Turgut Civelek öğretmen eşi Şule Civelek ile birlikte mutlu günlerinde kutlama yaparken...

TURGUT CİVELEK KİMDİR?

Uzun yıllar SODEP ve SHP’de siyaset yapan ancak “Doğuştan İşçi Partili” olarak bilinen Turgut Civelek,1965’li yıllardan itibaren İşçi Partisinin en genç üyesi olarak siyasetin içinde yer alan ve evindeki büyük mü büyük kütüphanesi ile bilinen Turgut Civelek, zorlu sağlık sorunlarını geride bırakmanın mutluluğu ile evinde dinleniyor.

EKİ de otuzlu yaşlarında bir iş kazası sonucu vefat eden işçi bir babanın, ev kadını bir annenin ikinci evladı olarak 1940 yılında Kdz Ereğli’de doğdu. İlk Okulu ve Orta Sanat mektebini Kdz Ereğli de okuduktan sonra, kasabada daha üst seviyede bir okul olmaması nedeniyle orta öğrenimini Ankara Sanat Okulunda tamamladı.

Yüksek Öğrenimini İstanbul Maçka’da da bulunan Tekniker okulunda bitirdikten sonra Askerlik eğitiminin bir kısmını Yedek Subay olarak Ankara’da yapıp, ardından Konya’nın Hadim İlçesinin Toros dağları eteklerindeki Avşar köyünde adeta köy enstitülerinden mezun olmuş bir eğitmen anlayışı ve disipliniyle yedek subay öğretmen olarak bitirdi.

Askerlik sonrası TTK müessesesi Armutçuk bölgesinde işe girdi. O günün koşullarında dünya görüşü ve siyasi anlayışı nedeniyle müessesenin en ücra yerlerine sürgün edilip, oralarda görev yapmaya mecbur edildi. Sonrasında Ereğli Demir Çelik Fabrikalarında çalıştı, 1979 yılında 39 yaşında oradan emekli oldu.

Bir taraftan Kandilli ‘nin sevilen emektarlarından Kazım Tahtabaş ve Kardeşi Deli Mustafendi ile diğer taraftan da kasabanın Garanti Bankası eski müdürlerinden Nurettin Kızılsu ve sevilen esnaflarından kardeşi Kahveci Refik Kızılsu ile amcazade olur. Anne tarafından Büyük Babası İlker Öncelin kitabında da sözü edilen kasabaya Orta Okulun açılması için 1937 yılında belediye meclisinin karar defterinde imzası olan kasaba esnaflarından Baki Civelek dir.

Turgut Civelek Kandilli de İsmail Sefa Güner’in öğrencisi olmuş daha sonra aynı okulda Matematik Öğretmenliği yapmış Marangozhane Ustabaşılarından Koca Kemal’in kızı Şule Civelek ile evli olup iki evlat sahibidir. Civelek, Gazeteniz Ereğli Önder’de Ereğli anılarını kaleme alan Nuri Öztürk’ün de dayısıdır.

"GURUR VERİCİ BAŞARILARA İMZA ATTIK" "GURUR VERİCİ BAŞARILARA İMZA ATTIK"

WhatsApp Image 2023-12-22 at 09.01.14

Turgut Civelek, 24 Ocak 1993'da aracına konulan bombanın patlaması sonucu katledilen Uğur Mumcu'nun Kdz. Ereğli'deki konferansında partili arkadaşları ile birlikte görülüyor.

2 KEZ ENTÜBE OLDUĞU 51 GÜNLÜK YOĞUN BAKIMIN ARDINDAN, TABURCU OLDUĞUNDA YAYIMLADIĞIMIZ HABER:

https://www.ereglionder.com.tr/iki-kez-entubeden-dondu?fbclid=IwAR0cLDQ10DlzAksihMUkJpIDkL1qMt5Ywy34Yn11pMhgNLUwUe203x5GoaU