Karadeniz Ereğli Muhtarlar Derneği 15’nci Olağan Genel Kurulu gerçekleştiriliyor. Divan Başkanlığını Şakir Başol'un yaptığı kongrede Adnan Alar ve Hasan Duman aday oldu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından faaliyet raporu oylanarak ibraz edildi.

DUMAN: “SESSİZ VE DUYARSIZ OLMAYACAĞIZ”

Adaylardan Hasan Duman, yaptığı konuşmasında, "1930 yılından itibaren önce belediye seçimlerine katılma daha sonra köylerde muhtar seçilme hakkını Anadolu kadınına Avrupalı hemcinslerinden çok önce vererek, şu an salonda aramızda da üç tane kadın muhtar arkadaşımızın oturmasına vesile olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet ve minnetle; bu vesile ile de 1933 yılında yapılan seçimlerde Ereğli’nin Çaylıoğlu köyünde seçimi kazanarak bölgesine hizmet eden Türkiye’nin ilk kadın muhtarlarından Münevver Hanımı rahmetle anıyorum” dedi.

"SESSİZ VE DUYARSIZ OLMAYACAĞIZ"

Projelerini de anlatan Duman şunları söyledi: "Kdz. Ereğli bizim gözbebeğimiz. Bu güzel şehrimiz için ben ve ekip arkadaşlarımın alamayacağı sorumluluk yoktur. Kdz. Ereğli Muhtarlar Derneği şehrimizin en güçlü sivil toplum örgütlerinden bir tanesidir. Mahalle, belde ve köylerimizde ihtiyaç duyulan ve ihmal edilen konuların takipçisi olacağız. Şehrimizin menfaatleri doğrultusunda ses yükseltilmesi, sorumluluk alınması noktasında cesaretle busorumluluğu alacağız. Örneğin sanayi kenti olan şehrimizde işçi alımlarındaki rahatsızlığı biliyoruz. Bu konunun takipçisi olacak, gerekli görüşmeleri yapacağız. Sessiz ve duyarsız olmayacağız. Yapılan her türlü kıymetli hizmeti de güçlü bir şekilde alkışlayacağız.

"PROJELERE İMZA ATACAĞIZ"

Tüm bölgelerimizde periyodik toplantılar yaparak sıkıntıları yerinde dinleyeceğiz. Tespit ettiğimiz problemleri ilgili kurumlar ve vekillerimizle paylaşarak takibi ve çözümü noktasında çaba sarf edeceğiz. Muhtarlarımızın yapmış oldukları hizmetler esnasında zaman sıkıntılar yaşamaktadırlar. Onları böyle çaresiz bırakmayıp zaman hukuksal destek noktasında yanlarında olacağız. Bu konuda çalışmalarımızı yaptık. Ereğli Muhtarlar Derneği’nin ismini bundan böyle daha çok duyacaksınız. Çünkü kültür sanat ve sosyal sorumluluk projelerine imza atacağız. Bir diğer projemiz ise kişisel gelişim üzerine. Öz farkındalığı arttırma, öz güven kazanma, iletişim becerilerini geliştirme, zaman stres yönetimi ve insan ilişkileri konusunda üniversitemiz ile ortaklaşa çalışarak muhtarlarımıza hizmet içi eğitim desteği sağlayacağız.

 "KAZANAN EREĞLİ OLACAKTIR"

Kişiler, kurumlar, sıralı amirlerimiz, siyasi temsilcilerimiz ve milletvekillerimizle bir senfoni orkestrası gibi uyumlu çalışacağız. Çünkü bu bir dernek seçimi, sonucu her ne olursa olsun kazanan Ereğli olacaktır. Ereğli’nin kavgayla, çekişmeyle, kaosla kaybedecek zamanı yok. Yarım kalan projelerin bitmesine ve ileriye götürecek yeni projelere ihtiyacı var. Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada durabilmek ilerlemektir. Birlikte çalışmak ise başarıdır düsturu ile hareket edeceğiz. Bir olma, birlikte hareket etme ve istişare duygularını geliştirerek sadece başkan ve yönetim değil, 139 muhtar arkadaşımızla birlikte katılımcı demokrasi ile hep birlikte çalışacağız. Ben yaptım oldu anlayışı ile değil, biz birlikte yaptık ve hep birlikte başardık diyeceğiz. Muhtarlarım sizler kıymetlisiniz. Çünkü yüce milletimizin iradesiyle seçildiniz. Seçimin ne demek olduğunu en iyi siz biliyorsunuz. Bizler milletimizi temsil ediyoruz ve bugün siz kendi temsilcinizi, başkanınızı seçeceksiniz. Bence her seçim kutsaldır ve insana sorumluluk yükler. Kullandığımız her oydan, oy veren olarak sorumluyuz. Sadece gücünüzün farkında olun. Diklenmeyen ama dik duran, yalpa yapmayanve bölmeyen bir dernek başkanı istiyorsanız ekibimle birlikte siz muhtarlarımızın emrindeyiz.”

"SEN, BEN, O YOK. BİZ VARIZ"

Bir diğer aday Adnan Alar ise hayatlarını kaybeden muhtarları yad etti. Son üç yılda Muhtarlar Derneği yönetiminde görev aldığını hatırlatan Alar, şu sözlerle konuştu: “Sayın başkanımız Şükrü Kılıç’ın son dönemde yaşadığı rahatsızlığından oluşan boşluklarda, hiçbir zaman derneğimizi hiçbir çıkar gözetmeksizin başkanımızın arkasında olup tecrübelerimizi paylaştık. Şimdi buradan yüzlerce proje açıklayabilirim. Biliyorum ki 139 muhtarımızın her biri seçilmiş bir değer, bir projedir. Derneğimizin bina yapısından tutun 139 muhtarın kafasındaki her bir fikrini dernek masasına getirip istişareler yaparak, gece-gündüz çalışarak sonuçlandırmak boynumuzun borcudur. Hep birlikte başaracağız. Şükrü Kılıç’tan devralacağımız muhtarlar derneği bayrağını 139 muhtarımızın hayal ettiği seviyeye çıkartmak tem amacımızdır. Sen, ben, o yok. Biz varız. 139 muhtarımız var.

KILIÇ’IN DUYGUSAL ANLARI

Dernek Başkanı Şükrü Kılıç ise büyük alkışlarla çıktığı kürsüde konuşmakta zorlandı. “Son konuşmam bu değil mi?” dedikten sonra eliyle mikrofonu kapattı, uzun bir süre konuşamadı. Gözyaşlarını tutamayan Kılıç’a salondakiler ayağa kalkarak alkışları ile destek verdi. Sonrasında Kılıç şöyle dedi: "Son konuşmam bu değil mi? (uzun sessizlik ve alkış). Derneğimiz kurucusu olan Yusuf Oktay’a Allah’tan rahmet diliyorum. 25 yıllık siyaset hayatımda 5 yıl azalık yaptım. 2004 yılında Kıyıcak köyü muhtarı oldum. 12 sene mahalle muhtarlığı yapmaktayım. 9 yıl da dernek başkanlığı yaptım. Kaymakam bey diyor ya ‘ben sizin hepinizi seviyorum’ diye. Tabi bende seviyorum hepinizi. Kaymakam bey ne diyor, ‘haklı olduğunuzda masaya vurun, istediğinizi alın.’ Sakın böyle bir şey yapmayın. Kaymakam bey başpehlivan ayarındadır, elense çeker anlayamazsınız. Beşeri ilişkileri sıcak tutun alamayacağınız hizmet yoktur. Belediyeden de aynı köyden de aynı."

Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz kabri başında anıldı Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz kabri başında anıldı

YENİ BAŞKAN ALAR OLDU

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Oylama sonucunda Adnan Alar 73, Hasan Duman 60 oy aldlı. Karadeniz Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanlığı'na Adnan Alar seçildi.

Yönetim Kurulu ise Muhammet Demir, Ergin Erdoğan, Muammer Arslan, İsmail Gökmen, Ekrem Akman, Hasan Aksoy, Cihan Erdoğan, Zeki Sevim, Ali Yalçın, Tevfik Öner'den oluştu.

428508349 17909909489974259 7599781896697060974 NWhatsapp Image 2024 06 27 At 15.08.10Whatsapp Image 2024 06 27 At 15.08.08Whatsapp Image 2024 06 27 At 15.08.08 (2)

Muhabir: Fahrettin Özaydın