KDZ. EREĞLİ’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU KUTLANDI KDZ. EREĞLİ’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU KUTLANDI

Çağdaş Gazeteciler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Ayaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 17 Mayıs’ta yayınlanan genelge ile yerel basının ipinin çekildiğini açıkladı.

Ayaroğlu açıklamasında şöyle dedi:

Genelgeye göre: “Kamu kurum ve kuruluşlarınca hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılamayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmayacak”,

17 Mayıs 2024 tarihinde Resmi gazete de yayınlanan  “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında uygulamaya konulan kısıtlamalarla Anadolu basını tamamen kendi kaderine terk edilmiştir.

Bilindiği gibi yerel basının tek geliri, gazete abone satışları, reklamlar ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla alınan resmi ilanlardır. Ancak “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında getirilen kısıtlamalarla yerel basının bu gelirlerinde önemli oranlarda ellerinden alınmıştır.

Örneğin; Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nde yer alan “Basın ve yayın organlarına ilan ve reklam verilmeyecek, kamu kurum ve kuruluşlarınca hiçbir şekilde günlük gazete alımı yapılmayacak, görev alanı ile ilgili olmayan yayınlara abone olunmayacak” düzenlemeleri ile yerel basının adeta ipi çekilmiştir.

Son yıllarda yaşanan ekonomik krize göz attığımızda; Gazete maliyetlerini oluşturan kâğıt, kalıp ve mürekkep başta olmak üzere tüm malzemelerin döviz cinsinden fiyatları artmış, medya kuruluşlarının girdileri Dolar bazında yüzde yüze varan oranlarda yükselmiş, genel giderlerdeki ve asgari ücretteki artışın da etkisiyle yüzlerce yerel medya kuruluşu kapanmıştır.

Uygulamaya konan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi, adeta yerel basının idam fermanıdır.

Halkın haber alma hakkı doğrultusunda kamusal görev üstlenen yerel basının yaşatılması için; Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ndeki yerel basının ipini çeken bu madde derhal iptal edilmelidir.

Editör: Derya Tetik