ANKARA (AA) - Başkentte Rize Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği "Rize Tanıtım Günleri" yarın başlayacak.

Karabük'te iki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı Karabük'te iki otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı

Federasyon Genel Başkanı Muammer Bostan, Rize Valiliği himayesinde Başkent Millet Bahçesi'nde gerçekleştirilecek etkinlik öncesinde AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Tanıtım günlerinde Rize'nin en ünlü markalarının bulunacağını belirten Bostan, etkinliğe Rize'den gelenler dışında hiçbir esnafın katılmayacağını anlattı.

Çay yetiştirilmesine ilişkin kanunun kabulünün 100. yılı dolayısıyla çayın ilk hasadının da tanıtım günlerinde yapılacağını ve açılışta kurdele yerine çay makasıyla çay kesileceğini ifade eden Bostan, tanıtım günlerinin, "Çayın 100. yılında Rize Başkentte" sloganıyla Ankara'da iz bırakılacağını söyledi.

Karadenizlilerin karakterinin, neşesinin ve heyecanının "Rize Tanıtım Günleri"ne yansıtılacağını vurgulayan Bostan, şöyle konuştu:

"Rize artık sadece yazları, salıncağın üzerine binip, bulutlar üzerinde fotoğraf çekilen yer değil, kayak yapılan bir yer, kış turizminin olduğu bir yer. Aynı zamanda 'Atığı getir, çayı götür' diye bir sloganımız var. Çünkü bizler Türkiye'nin ilk sıfır atık tanıtım günlerini gerçekleştiriyoruz. Burada çevreye duyarlılığımızla ilgili mesajlar vereceğiz."

Bostan, "Rize Tanıtım Günleri"nin sadece yağ peynir satılan bir etkinlik olmayacağını, kentin kültürünü anlatan paneller de düzenleneceğini aktardı.

Tulumun, kemençenin ve horonun sabaha kadar devam edeceğini belirten Bostan, tanıtım günlerinde Selçuk Balcı, Hülya Polat, Koliba, Herem ve Volkan Arslan'ın da aralarında bulunduğu sanatçıların konser vereceğini ve 53 etkinlik düzenleneceğini dile getirdi.

Muammer Bostan, 5 Mayıs'a kadar devam edecek etkinliğe tüm başkentlileri davet etti.