Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, "8 Kasım Uzun Mehmet'i Anma ve Kömür Günü" nedeniyle Karadeniz Ereğli Kestaneci Mahallesi'ndeki Uzun Mehmet Anıtı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, anma konuşmalarında verilen bilgileri her yıl dinlediklerini maden konusunda yeni gelişmeleri beklediklerini, yeri geldiğinde demokratik kurallar içerisinde eylemler yaparak kuruma işçi alımının gerçekleştirilmesini istedi.

"SENDİKA DEYİNCE AKLIMA EYLEM GELİR"

Posbıyık, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Şehitlerimizin yakınlarına yeni hakları verildi. Burada Zonguldak Şehit Madenciler Derneği Başkanı Çetin Yiğit ve GMİS’in çabaları unutulamaz. Biz yeni haberler bekliyoruz, geçmişteki olayların hepsini aşağı yukarı her törende burada dinliyoruz, zaten biliyoruz ama yeni gelişmeleri bekliyoruz. Mesela kuruma 2 bin işçi alınacak bu da bizim için çok önemli. Geçmişteki başarıların daha da ileriye sürdürülebilmesi için Zonguldak’ta, Ereğli’de maden konusunda yeni gelişmeler bekliyoruz. Bu gelişmeler de sadece anlatmakla olmuyor. Yeri geldiğinde demokratik kurallar içerisinde eylemler yapmakla olur. Sendika deyince benim aklıma bu geliyor.

"YETERLİ İŞÇİ ALMAZSAK..."

Dolayısıyla topyekûn bir çalışmaya girmemiz lazım. Madencilerimizin ifade ettiğine göre eğer yeterli işçiyi almazsak teknik konularında çok büyük sıkıntılar olduğunu içerde kazaların artacağını ifade ediyorlar.  Buraya adam alınması lazım bunların anlatılması lazım bunun için de protokolü madencileri amele birliği hepsi bir araya gelmesi lazım. Eğer her sene bunları tekrar tekrar anlatırsak tekrar tekrar Uzun Mehmet bu kömürü buldu 5 bin kuruş para aldı işte onu kıskananlar öldürdü falan diye bir tekerleme yaparız.

"BİRLİKTE HAREKETE GEÇMEMİZ LAZIM"

Mecitözü'nde "insan hakları" eğitim semineri düzenlendi Mecitözü'nde "insan hakları" eğitim semineri düzenlendi

Ama olduğumuz yerden ileriye doğru gitmemiz lazım. İki gelişmeyi hesaplıyorum bir emeklilere şehit haklarını değişiklik yaparak emeği geçen Çetin Yiğit, GMİS ve değerli Bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz, 2 bin işçi de alınıyor ama bu yeterli değil, yerin altında bir buçuk milyon milyar ton kömür madeni bulunduğunu rezerv bulunduğunu biz de biliyoruz. 20 senedir dinliyoruz bunları 10 seneden beri. Bunları söyleyebilmek kabiliyet değil bunları ortaya çıkarabilmek için hep beraber birlik içerisinde harekete geçmemiz lazım. Türkiye’yi Enerji bakımdan sırtında taşımış bir Zonguldak, şimdi ekonomik yönden yerlerde sürünen bir Zonguldak Ereğli. Kestaneci Mahallesi, Ben Uzun Mehmet’i maden şehitlerimizi vatan şehitlerimizi bütün ruhumla bütün kalbimle saygıyla minnetle anıyorum."