Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Ali Kocamanoğlu, Güneşli Köyü'nde vatandaşların ulaşımını sağlayan köprünün yapılmasına yönelik yaptıkları çağrılara kayıtsız kalındığını, bölge halkının bu köprü nedeniyle büyük sıkıntı ile karşı karşıya kaldığını açıkladı. Kocamanoğlu, yine köylerde çöplerin Kurban bayramından bu yana toplanmadığına da değinerek şu açıklamayı yaptı:

KENTİ YÖNETENLER VE HALKLA PAYLAŞTIK

"Kamuoyunun da çok iyi bildiği üzere, 19 Kasım 2023 tarihinde meydana gelen ve ilçe merkezimiz ile ilçemize bağlı birçok köyde ağır tahribatlar bırakan sel felaketinin yaralarının sarılması adına aylardır mücadele ediyoruz. Yerinde yaptığımız inceleme ve tespitler sonrasında da elde ettiğimiz bilgileri, kentimizi yönetenlerle ve halkımızla eksiksiz olarak paylaştık. Yerel idareler seçimlerinden hemen sonra da afetten zarar gören birçok köy ve yerleşim birimine giderek gerekli çalışmaların yapılıp yapılmadığını, yapıldığı söylenen çalışmaların da nasıl olduğunu yerinde görmeye gayret gösterdik.

"MUTLAKA CAN YANMASI GEREKİYOR"

Afetten en çok zarar gören köylerden biri olan Güneşli köyünde de, vatandaşların günün her saati kullanmak zorunda oldukları köprünün korunaklı olmadığını ve o haliyle de herkes için büyük tehlike arz ettiğini anlattık. Ancak görünen o ki, köprünün, bu kentin insanlarına layık ve yakışır hale getirmesi için mutlaka can yanması gerekiyor. Haftalardır yetkilileri bu köprünün tam anlamıyla yapılıp hizmete sokulması konusunda uyarmamıza rağmen, kulaklarının üstlerine yatanlar bu uyarılarımızı dikkate almamakta ısrar ediyorlar. Vatandaşın ulaşımları için kullanmak zorunda oldukları bu köprünün korunaklı hale getirilerek kullanıma sunulması gerektiği gerçeğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

KÖYLERDE ÇÖP SORUNU

Bir başka sorun ise ilçemize bağlı tüm köylerimizi yakından ilgilendiren bir konu. Son yılların en sıcak yaz mevsimlerinden birini yaşadığımız bu günlerde, ne yazık ki, köylerimizdeki çöplerin zamanında toplatılmaması ve günlerce bu köylere çöp toplama araçlarının gitmemesi, büyük bir halk sağlığı sorunu ile vatandaşımızı karşı karşıya getirmektedir. Bilindiği gibi ilçeye bağlı bütün köylerin çöpleri toplanarak Kandilli-Üçköy yol ayrımındaki çöp imha istasyonunda toplanıyor. Bu çöpleri çok uzun bir zamandır sadece iki araç ile köylerden alınıyor, bu da çöplerin zamanında toplanmamasına ve çevre kirliliğinin artmasına sebep teşkil ediyordu. Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine çöplerin toplanması konusunda eskiye nazaran daha da fazla gecikildiği bilgisine ulaştıktan sonra gerekli girişimleri yaptık. Görüşmelerimiz sonrasında çöpleri toplamakla görevli olan iki araçtan birinin Kurban Bayramı’ndan arızalandığını öğrendik. Diğer aracın ise nerede olduğu veya neden görevini yapmadığı bilinmiyor. Özetle, çağdaş kent olmasıyla övündüğümüz Karadeniz Ereğli’nin köylerinde Kurban Bayramı’ndan bu yana çöpler toplanmıyor. Bu rezillik insanımıza reva mıdır? Karadeniz Ereğli köylüsü bu rezilliği çekmek zorunda mıdır?

HALK VE KAMU VİCDANI ADINA TALEP EDİYOR

KİRLİLİĞİN FOTOĞRAFI!.. KİRLİLİĞİN FOTOĞRAFI!..

Her seçim sürecinde vatandaşa bol keseden vaad ve palavra sıkanların seçimle bittikten sonra ortalarda gözükmemesi, böyle bir asırda bile çöp sorununu çözemeyecek kadar halka uzak kalmaları sineye kolayca çekilebilecek bir durum mudur? Bugünden tezi olmadan ve hiç zaman kaybedilmeden, insanlarımızın can güvenliğini ve halk sağlığını tehdit eden bu iki önemli sorununun ortadan kaldırılmasını, Karadeniz Ereğli halkı ve kamu vicdanı adına talep ediyor ve bu işlerin takipçisi olmaya devam edeceğimi belirtmek istiyorum."

Muhabir: Fahrettin Özaydın