İSTANBUL (AA) - TAV Havalimanları'nın işlettiği Tunus Enfidha Havalimanı, ACI Europe Havalimanı Karbon Akreditasyonu (ACA) programında dördüncü seviyeye yükseldi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, havalimanı işletmeciliğinde Türkiye'nin dünyadaki önde gelen markası TAV Havalimanları'nın işlettiği Enfidha Havalimanı, sektörün en prestijli iklim değişikliğiyle mücadele programı ACA'da "dönüşüm" başlıklı dördüncü seviyeye ulaştı.

Antalya, İzmir ve Ankara havalimanları da seviye 3+ "karbon-nötr" statüsünde bulunan TAV Havalimanları, işlettiği tüm havalimanlarını 2030'a kadar karbon nötr, en geç 2050'de de net sıfır emisyon hedefine ulaştırmayı amaçlıyor.

- "Portföyümüzdeki dört havalimanı bu seviyeye ulaştı"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları Havalimanı İşletmelerinden Sorumlu Grup Başkanı Kürşad Koçak, ilk günden bu yana paydaşları için en yüksek faydayı yaratırken, operasyonlarının çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmek üzere çalıştıklarını belirtti.

Ankara Esenboğa Havalimanı'nın, 10 yıl önce Türkiye'nin ilk karbon-nötr havalimanı konumuna geldiğini hatırlatan Koçak, "Bugün portföyümüzdeki dört havalimanı bu seviyeye ulaştı. Toplam 11 havalimanımız, ACA programında yer alıyor. Yenilenebilir kaynak kullanımını ve enerji verimliliğini artırarak net sıfır hedefimize doğru ilerliyoruz. Havacılık sektörünün dönüşümü için paydaşlarımızla iş birliği içinde çalışmayı sürdüreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

ACA programı dahilinde 86 ülkeden sertifikalandırılmış toplam 564 havalimanı bulunuyor. ACA tarafından akredite edilmiş havalimanları, 2022-2023 döneminde "Scope 1 ve 2" emisyonlarında 1,232,196 ton karbondioksit eşdeğeri azaltma (eksi yüzde 17.7) gerçekleştirdi.

TAV Havalimanları, çevresel performansını 2010 yılından bu yana şeffaf bir şekilde raporluyor.

Dalgakıran Kompresör'e "Üretimde Mükemmellik" dalında birincilik ödülü Dalgakıran Kompresör'e "Üretimde Mükemmellik" dalında birincilik ödülü

Şirket tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes ve Medine havalimanları, "Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası'na" (LEED) sahip. Medine Havalimanı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde "LEED Gold" sertifikalı ilk ticari havalimanı olma özelliğini taşıyor. Kapasite geliştirme projesi devam eden Antalya Havalimanı'nın yeni terminal binaları için de LEED Gold sertifikası hedefleniyor.

Haziran ayının başında ilk uçuşunu karşılayan Almatı Havalimanı yeni terminali ise Orta Asya bölgesinde, "EDGE Advanced" (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) sertifikalı ilk havalimanı konumunda.

Kaynak: aa