Bu haber kez okundu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş: "Uygulanan özelleştirme yasalarına baktığımızda, rödovanslı sahalara baktığımızda işçilerin sürekli iş kazalarına maruz kaldığını ve öldüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bir defa madenci ölmek istemiyor. İkincisi burada madenlerin özelleşirse madenlerin kapatılacağını düşünüyor madenci"

 

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi'nde gece ve gündüz vardiyasında çalışan toplam 500 maden işçisinin ocaklara kendilerini kilitlediğini ve torba yasadaki yasa tasarısının geri çekilinceye kadar eylemin süreceğini söyledi.

 

"KURUMUN ÖZELLEŞTİRİLMESİNİN ÖNÜ AÇILACAK"

TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü girişinde gazetecilere açıklamada bulunan Eşitmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba yasa tasarısında, 'TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir’ şeklindeki 58’inci maddenin kurumun özelleştirilmesinin önünü açacağını belirtti.

 


"İŞÇİLERLE GÖRÜŞTÜK"

(5 Kasım) Dün akşam 00.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler ile yaptıkları toplantıda süreç hakkında bilgi verdiklerini ve önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile açıklamada bulunmaya hazırlandıklarını anlatan Eşitmez şunları söyledi:

 


"İŞÇİLER KENDİLERİ KARAR ALDI"

"Söz konusu maddenin geri çekilmeyeceğini, herşeye hazırlıklı olmalarını söyledik. Gece yarısı madenci kardeşlerimiz daha sonra yapılacak bir eylemin fayda getirmeyeceğini söyleyerek, "biz kendimizi yeraltına kilitleyeceğiz, sizler de kuyubaşına gelin' dediler. Biz de 05.30-06.00 gibi kuyu başına geldik. Yaklaşık 150-160 madenci arkadaşımız yeraltına kendini kilitlemişler, bu madde geri çekilmeyinceye kadar yukarı çıkmayacaklarını söylediler. Gündüz vardiyasına gelen arkadaşlarımıza durumu anlattık. İşçiler de bu mücadelenin tüm işçilerin mücadelesi olduğunu ve yeraltına inerek arkadaşlarına destek vereceklerini söylediler"

 "HEP TTK'NIN ZARARINDAN BAHSEDİLİYOR"

Zonguldak'ta yaklaşık 15 gündür kurumun özelleşeceği, kapatılacağına yönelik söylemlere yetkililerin herhangi bir açıklama yapmadığını ifade eden Eşitmez, "Hep TTK'nın zararından bahsediliyor. Bu TTK işçiden zarar etmiyor. Atadıkları müdürlere, yetkilileri bunu sorsunlar. Buraya teknolojiyi getirdiniz de biz getirmeyin mi dedik. 37 Milyon ton ithal kömür geliyor, bizim çıkardığımız 1 milyon ton. İşçi alınsın üretim artsın dedik. 3-4 Bin işçi alındı bunu kabul ediyoruz ama 7 bin işçi emekli oldu" dedi.

 

"EKMEĞİMİZE, EVİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Madencilerin huzursuz olduğunu ve ilgili maddenin çekilinceye kadar madencilerin eylemlerini sürdürmeye kararlı olduğunu kaydeden Eşitmez, "Bizler de sendika olarak arkadaşlarımızın aldığı kararın arkasındayız. Burası bizim evimiz, ekmeğimiz. Ekmeğimize, evimize sahip çıkacağız. Zonguldak sahipsiz ama Zonguldak'a madenci sahip çıkıyor. Madenci bu ateşi yaktı, herkesi de bu ateşi alevlendirmeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Eşitmez, madencilerin ailelerinin de sendikayı arayarak, "Eşlerimiz gelmiyor, kendilerini yeraltına kilitlemişler. Bizler de geleceğiz" sözlerine "Bizler de buyurun gelin dedik" sözleri ile yanıt verdi.

 


YERYÜZÜNE ÇIKMAYACAKLARINI İFADE ETTİLER

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TTK Armutçuk Müessesesine gelerek, kuyu başındaki işçilerle ve sendikacılarla görüştü. Eylemi sürdüren maden işçileri ile telefonda görüşen ve eylem ile ilgili bilgi alan Demirtaş, maden işçilerinin haklı mücadelesinde sonuna kadar destek vereceklerini sözlerine eklediği konuşması şu şekilde:  "Bugün Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk müessesindeki eylem haberini aldım. Buraya gelerek madenci arkadaşlarımın halini hatırını sormak istedim. Durum hakkında müessese müdür yardımcımızdan ve sendika şube başkanımızdan bilgi aldım. Az önce içeriye girdik ve kuyu başında bir madenci arkadaşımızla irtibat kurduk. Yaklaşık 500 madenci arkadaşımız şuanda aşağıda kuyunun dibinde eylem yapıyor. Neden bu eylemi yaptıklarını sordum arkadaşlarımıza onların verdikleri yanıt da aynen şuydu; Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun özelleştirilmesinin önünü açan torba yasadaki 58’inci maddenin geri çekilmesini istediklerini ifade ettiler. Bu madde geri çekilinceye kadar da eylemelere devam edeceklerini, yeryüzüne çıkmayacaklarını ifade ettiler.

 

"58'DEN 51'NCİ MADDEYE DÖNMÜŞ DURUMDA"

Biliyorsunuz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şuanda 130 maddelik bir torba yasa görüşmeleri var. Bu torba yasanın içerisinde Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun uhdesinde bulunan maden ruhsatının bölünerek, parçalanarak müessese müessese özelleştirilmesine yol açabilecek bir hüküm konulmuş durumda. Aslında torba yasa ilk çıktığında 58’inci maddeydi şimdi genel kurula giderken 51’inci maddeye dönmüş durumda. Şuanda 51’inci madde ile ilgili hem madencimizin hem de Zonguldaklı’nın çok büyük tepkisi var. Neden tepkisi var; çünkü madenci madenlerin özelleştirilmesini istemiyor.

 


"NEDEN İSTEMİYOR?"

Neden istemiyor bunu; çünkü özelleştirmenin ölüm olduğunu düşünüyor. Bugüne kadar uygulanan özelleştirme yasalarına baktığımızda, rödovanslı sahalara baktığımızda işçilerin sürekli iş kazalarına maruz kaldığını ve öldüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bir defa madenci ölmek istemiyor. İkincisi burada madenlerin özelleşirse madenlerin kapatılacağını düşünüyor madenci. Neden madenlerin kapatılacağını düşünüyor; çünkü şuan kurumun 14 bin 500 norm kadrosu var ama 7 bin 500 işçiye düşmüş durumda. Nerdeyse yarı yarıya bir rakam söz konusu. Bu şekli ile üretimin devam etmesi mümkün değil. İşçi açıkları giderilmeden üretim artması mümkün değil. Dolayısıyla özelleştirme yapıldığı takdirde de işten çıkartmaların devam edeceğini madencinin işsiz ve aç kalacağını düşünmekteler.

 

"KAPI GİBİ ARKASINDA DURACAĞIZ"

Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu yasaya en sert tepkimizi parlamentoda ortaya koyduk, yine genel kurula geldiğinde gereken sert tepkiyi göstereceğiz. Genel Başkanımızın da bu konuda talimatı var. Bütün milletvekillerimizle madencinin arkasında kapı gibi duracağız. Madencinin istemediği hiçbir şeyin Zonguldak’ta yapılmasına müsaade etmeyeceğiz.

 


"TERMİK SANTRAL LİSANSI VERİLECEK"

Bu maddenin altında başka yatan sebep de şudur; müessese müessese özelleştirileceği zaman her bir müesseseyi alan şirkete aynı zamanda bir termik santral lisansı verilecek. Zonguldak’ta şuanda üretim 1 milyon tonun altına düşmüş durumda. Zonguldak kömürü çok değerli bir kömürdür; adı üzerinde karaelmas. Neden, koklaşabilme özelliği ile ağır sanayinin ham maddesidir. Şuanda Türkiye’nin sadece koklaşabilir kömür ihtiyacı 6 milyon tondur. Ama bizim Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ürettiği rakam 1 milyon tonun altına düşmüştür, hatalı politikalar nedeniyle. Bizim şuanda aslında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ürettiği kömüre ihtiyacımız var. Yine aynı zamanda termik santrallerin hammaddesi olan kömür de var.

 

"AYAĞA KALKMASI MÜMKÜN DEĞİL"

2016 yılında 37 milyon ton taşkömürü ithal etmişiz. Kolombiya’dan, Güney Amerika’dan, Çin’den, Rusya’dan, Ukrayna’dan, Avustralya’dan ithal etmişiz. Yani bizim madenlerimize yapmamız gereken yatırım onlara yapılmış. Bu şekilde Türkiye’nin ayağa kalması mümkün değildir. Bu milli servettir. Toprağın altında şuanda 150 yıl yetecek kadar taşkömürü var. Zonguldak’ta işsiz olan 10 binlerce genç arkadaşımız var çalışmaya hazır ama bu madenleri çıkarmıyoruz. Tam tersine özelleştirerek kapatmak istiyoruz. Bu olmaz, milli bir hükümet bunu yapmaz. Eğer gerçekten milli bir hükümet ise yerin altındaki serveti dışarı çıkartmaya çalışır.

 


"HEMA'YI BİLİYORSUNUZ"

Biliyorsunuz bu kurumun hemen yan tarafından rödovans sistemi ile işletilen HEMA’nın bir maden ocağı vardı. Bin kişi çalışıyordu orada. O bin kişi şuanda işsiz, neden özel sektöre verildi özel sektör bu işi beceremedi ve şuanda Zonguldak’ta bin eve ekmek, aş girmiyor. Madenlerin özelleştirilmesi demek Zonguldaklının aç kalması demek. Dolayısıyla ben burada madenci arkadaşlarımızı çok kararlı gördüm, bu madde geri çekilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerine düşünüyorum. Bunu ifade ediyorlar. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün milletvekillerimizle parlamentoda bu yasanın geçmemesi için her türlü direnişi sergileyeceğiz. Buradan Enerji Bakanı’na tekrar sesleniyorum; Zonguldaklıyı aç bırakacak, işsiz bırakacak davranışlardan kaçının; TTK’nın özelleştirilmesinden kaçının. Zonguldak’ın istemediği bir şeyi dayatmaya çalışırsanız Zonguldaklı vatandaşları cezalandırırsınız, bunun bedeli de ağır olur. Zonguldaklı madenci buna müsaade etmez"

İşçiler müessese müdürlüğü önünde slogan attı.

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185