Bu haber kez okundu.

VALİLİKTEN KAMUOYUNA
Heyelan ile ilgili çalışmalar sunuldu

Devrek Karşıyaka Mahallesinde meydana gelen heyelan ile ilgili çalışmalar Zonguldak Valiliği tarafından kamuoyuna sunuldu.
Çalışmalar Valilik Afad İl Müdürlüğünce yapılan çalışmalar, Karayollarında yapılan çalışmalar, Devlet Su İşlerince yapılan çalışmalar, Bülent Ecevit Üniversitesince yapılan çalışmalar ara başlıklarıyla sulundu:
VALİLİK AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜNCE YAPILAN ÇALIŞMALAR:

1-Heyelan bölgesinde bulunan 86 binada 187 dairenin sahiplerine tebligat yapılmış ve ikamet eden vatandaşlarımıza kira yardımı yapılabilmesi için gerekli evraklar istenmiş ve şu ana kadar 82 vatandaşımız kira yardımı için gerekli evraklarını Valiliğimize teslim etmiştir.

2-Heyelan Alanı 24 saat süreyle AFAD ve Devrek Belediye Başkanlığı mühendislerince gözetim altında tutulmakta, aktif heyelanın ilerlemesi cihazlarla ölçülmektedir.

3-Heyelan bölgesinin sınırlarının genişlemesi nedeniyle,  yeniden jeolojik etüt raporu hazırlanmış ve AFAD Başkanlığına sunulmuştur.KARAYOLLARINCA YAPILAN ÇALIŞMALAR:

1-Heyelan bölgesinde 22 adet İnklinometre tesisli Zemin Araştırma Sondajı planlanmış ve kuyular tesis edilmeye başlanmıştır. Heyelan koridoru içerisine denk gelen sondajların servis yolları da bu kapsamda gerçekleştirilmektedir.

2-Bu çalışmalara ilave olarak heyelan kütlesi üzerinde Jeofizik etüt çalışmaları gerçekleştirilmiş, Elektrik Resiztivite yöntemi ile 9 profil boyunca ölçü alınmıştır.

3-Tüm bu çalışmalara da altlık oluşturması amacıyla heyelan kütlesi ve yakın çevresini de içerisine alacak şekilde 1/1000 ölçekli halihazır harita alımı çalışmaları başlatılmış ve yakın zamanda sonlandırılması planlanmaktadır.

4-Heyelan Bölgesinde yük azaltma çalışmalarına başlanmıştır.DEVLET SU İŞLERİNCE YAPILAN ÇALIŞMALAR:

1-Çomaklar deresinde heyelan kütlesinin riske ettiği yerleşim bölgesinde dere yatağı kontrollü olarak açılmış, bu kısımda kuruda çalışma yapılabilmesi için membadan (yukarıdan) su motopomlarla birlikte dere dışına derive edilmiştir. Getirilen tuvenan (dolgu) malzemesi tabana serilmiş,  AFAD Müdürlüğü tarafından temin edilen 2.000 mm çapında korge borular 31.07.2015 tarihinden itibaren dere yatağına serilen dolgu malzemesi üzerine montajına başlanmıştır. Korge borular özel üretim olduklarından günde 2 adet üretim yapılarak çalışma sahasına nakledilmektedir.

2-Bugün itibariyle 5 adet (5 x 6,25 = 31,25) metrelik boru döşenmiştir. Üzerleri tuvenan malzemeyle doldurularak, dolgusu heyelan kütlesine topuk oluşturacak destek sağlanmıştır. Yapılan bu çalışmayla yerleşim yeri olan bu kısımda olası bir heyelan hareketi yavaşlatılmış, etkisi azaltılmış ve Çomaklar deresinin kapanması büyük bir oranda önlenmiştir.

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİNCE YAPILAN ÇALIŞMALAR:
1-Devrek heyelanı üzerine 20 Temmuzdan bu yana çalışmalarını aralıksız yürüten Bülent Ecevit Üniversitesi, daha önce Harita Genel Komutanlığı’nın sağladığı hava fotoğrafları ile heyelanın boyutlarını ve kayma düzlemlerini belirlemiştir.

2-Üniversitemiz şu aşamada, heyelanın sonlanmadığını, yeni alanlara yayılıp yayılmadığını araştırmak üzere çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda dünyada yeni bir uygulama olan Yer Bazlı SAR uygulaması gerçekleştirmek üzere Üniversitenin daha öncede ortak çalışmalar yürüttüğü Nitetsu Mining Consultancy Company’den Dr. Tomonori Deguchi’yi davet etmiştir. Çalışma için Japonya’dan Yer Bazlı SAR cihazı getirtilerek 02/08/2015 tarihinde günde 4 periyot olmak üzere yer gözlemleri başlamıştır. Bu çalışma 06/08/2015 tarihine kadar devam edecektir.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner185