İnsanlar özgür doğar. Sonraları ailelerin, ardından da çevrenin, öğrenim kurumlarının görgü ve eğitimi ile bir biçime sokulur. Ulus devletler de vatan, millet, din çerçevesinde bireyi kendi düzenlerine uygun bir kalıba sokmaya başlar. Yurttaş kimliği ile yasalarla, geleneklerle, ırk ve mezheplerle etrafı sarılı bireyin artık çıkış yolu kalmamıştır. Zamanla devlet mekanizmasının öngördüğü biçimde hep bir yerlerin, bir şeylerin bağımlısı olarak yaşayacak, özgürlüğün tadını bilmeksizin hatta kimin neyin tutsağı olduğunun ayırdına varmaksızın ömürlerini tüketeceklerdir.

Gezegenin dört bir yanında insan hakları savunucuları, bilim ve sanat insanları özgür olmanın insanlığın vazgeçilmez yaşamsal hakkı olduğunu vurgularlar. Savaşlara karşı çıkar, kitlesel ölümleri önlemek, İnsanlara gerçekleri anlatabilmek, gösterebilmek için filmler, belgeseller üretir, edebiyatın tüm dallarından yapıtlar ortaya koyarlar. Günümüzde kapitalizmin kendi içinden yarattığı canavarı “terör/terörist” olarak niteliyor sömürgen varsıl ülkeler. Terörü bahane ederek özgürlükleri kısmanın hesaplarını yapıyorlar. Demokrasi adını taşısa da hemen hemen tüm halklara özgürlüğün kapılarını kapatıyorlar. Totaliter yönetimler giderek birbirini izliyor.

Dünya tarihinde 1968 yılının özgürlük açısından ayrı bir yeri vardır. ABD’nin Vietnam savaşına karşı çıkan aydınların ve gençlerin protestoları çığ gibi büyümüştü. Kadını, erkeği ile gençler alanları özgürlük şarkılarıyla inlettiler. ’68’lilerin siyasetten sanata dek etkileri sarsıcı oldu. Emperyalistleri ürkütse de halkların özgürlükleri kalıcı olamadı. Ünlü İngiliz müzik topluluğu Beatles’ın kurucularından John Lennon Liverpool özgürlük aktivistlerinden biriydi. Yazıp bestelediği Imagine şarkısı dünyanın her bir köşesinde insanların dillerinden eksilmedi. Bu şarkı günümüzde de radyo programlarında beğeniyle çalınıyor. Şarkılarıyla özgürlüğe kapı açan John Lennon 8 Aralık 1980 de bir silahlı saldırı sonucu öldürüldüğünde henüz 40 yaşındaydı. FBI Dakota’daki saldırının, Lennon’un bir hayranı tarafından düzenlendiğini açıkladı. İnanmak inanmamak sizlere kalmış. Yazıyı Lennon’un şarkısında yazdığı sözlere kulak vererek sonlayalım. Çevirisi anonim.

Hayal et (Imagine)
Cennetin olmadığını hayal et
Eğer denersen bu kolay
Altımızda cehennem yok
Üstümüzdeyse sadece gökyüzü var
Hayal et bütün insanların
Bugün için yaşadığını...
Hiç ülke olmadığını hayal et
Bunu yapmak zor değil
Öldürecek ve uğruna ölecek bir şey yok
Ve din de yok
Hayal et bütün insanların
Hayatı barış içinde yaşadığını
Mülkiyetin olmadığını hayal et
Yapabilir misin merak ediyorum
Hırsa ve açgözlülüğe gerek yok
İnsanların kardeşliği
Hayal et bütün insanların
Tüm dünyayı paylaştığını
Benim bir hayalci olduğumu söyleyebilirsin
ama tek ben değilim
Umarım bir gün sen de bize katılırsın
Ve dünya yekvücut olarak yaşar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185