Şarkıdan esinlensem de asıl esin kaynağım kentimizdeki Halk Eğitim kursları. Ya benim bu yıl dikkatimi çekiyor yada bu yıl inanılmaz bir ivme oldu bu eğitimlerde..

Gerçekten hep vardı, duyardık ama artık öyle oldu ki kimle konuşsam halk eğitim kursundayım diyor hatta ben de öyle..

Yıllardır İlçe Sorumlusu olduğum Tema Vakfı çalışmalarımızda gönüllü anlayışında destek olan, yöneticisi olduğu okulun tüm bireyleri ile gerek interaktif seminerlerimiz için kapılarını açan gerekse de ağaçlandırma yani konularımızdaki her çalışmamıza katılan Metin Müdürümüzle bu yıl da Halk Eğitim Yöneticisi olarak karşılaştık ama ne karşılaşma.. Koşuyor tabiri caizse.. Adını duyunca sahiden bazılarına şaşırdığım kurslarla. Ne mi mesela şaşırdıklarımdan bazıları;

Kirpik takma, manikür, koza, mumda resim, gümüş kazaz, çivi ile takı yapma, kasa şefliği, saç/makyaj, senaryo yazarlığı…

Diğerlerini yazamam bile öyle çok ki. Ama merak ediyorsanız Kdz.Ereğli Halk Eğitim Merkezi diye arama yapıp bakabilirsiniz bilgisayarınızdan yada telefonlarınızdan..

Bu tarz kurslar aslında sadece oyalanma değil, meslek kursları oluyor özellikle yeni iş dalları için, kadınların da erkeklerin de hayata daha aktif katılımlarını sağlayacak, yeni kazanç kapıları oluşturacak kıymetli çalışmaları kapsıyor.

Bir diğer önemi de günümüzde kaybolan, pandemi döneminde  de tetiklenen iletişimsizliği bertaraf eden güzel sohbetlerin, dostlukların hatta komşu olup da tanımadığınız insanlarla görüşüyoruz.

Tabi Kaymakamlığımızın, Belediyemizin destekleri de kıymetli bu anlamda. O denli çok kurs olunca mekan da sorun olabilir elbette yerel yöneticilerin sağladığı yada sağlayacağı kolaylıklar olmazsa.

Özetle dinamik ve canı gönülden gayret eden  Halk Eğitim Müdürümüz ve benim gittiğim oyuncak/tığ örgü kursu öğretmenimiz Nurdan Hanım ve tüm kurs Öğretmenlerimizin konularındaki bilgileri, öğretme sabırları, hoşgörüleri daha ayağı yere basan, üretime katılan bir toplum olmamız açısından çok değerli, hepinizin ellerinize sağlık emeği geçen “gönüllü anlayışında” çalışanlar..