Sizlerle paylaşmadan geçmek istemediğim ve çok yararlı olacağına inandığım bir projeden bahsetmek isterim değerli çevre dostları..

Tema Vakfı Ormanlarımız şarkılarda, anılarda kalmasın diye “Daha Yanmadan” adı altında oldukça geniş bir kampanya başlattı.. Siz değerli, duyarlı dostlarla daha da gelişecek, genişleyecek ve hatta yanmayacak, yaşayacak Ormanlarımız olacak..

Bu proje ORMAN YANGINLARINA karşı yangın öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapabileceğimizi anlatıyor.. Siz de buna katkı vermek isterseniz ki bu yazıyı okuyorsanız inanıyorum “DahaYanmadan.com” adresine girip daha yanmadan söndürebilirsiniz bu endişe verici yangınları.

Dahayanmadan.com sitemizde konuyla ilgili oldukça detaylı filmler, yazılar var. Özellikle Öğretmenlerimizin izlemesini kıymetli buluyorum. Biz TEMA Temsilcileri okullara bildiğiniz üzere gidiyoruz ancak yapabileceğimiz bütün sivil toplum kuruluşları gibi sorunlarla yetkililer arasında köprü olmak, soruna yada olması gerekene yasal çerçevelerde dikkat çekmek. Bunu da eğitimler, seminerler, yasal sınırlarca belirlenen eylemlerle yapma gayretindeyiz..

Söndür, Daha Yanmadan;

Ülkemizi derinden etkileyen 2021 yılı “ORMAN YANGINLARINDA İNSAN KAYNAKLI “ nedenlerle tahrip olan orman alanlarının oranı %99. İhmal ve dikkatsizlik ORMAN YANGINLARININ en büyük sebebi..

Ormanlar; iklimi düzenleme, su üretimi, sel, çığ ve taşkınları önleme, kuraklık etkilerini azaltma işlevleri ve sahip olduğu biyolojik çeşitlilik nedeniyle, iklim kriziyle mücadele ve biyolojik çeşitliliğin korunması konularında anahtar role sahip.

Bu bilinçle çalışmalarımızı yürütürken, başlattığımız yeni proje ile geçmişte yaşanan yangınlardan dersler çıkarılmasını ve kamuoyunda orman yangınlarını önlemeye yönelik bilinç oluşturulmasını hedefliyoruz.

YANGINLARDA İNSAN KAYNAKLI TAHRİBİN ETKİSİ BÜYÜK

2021 yılı yaz aylarında yaşanan ve afet boyutuna dönüşen orman yangınları Türkiye gündeminin temel konularından birini oluşturmuştu. Türkiye tarihinin en büyük orman yangını felaketlerini oluşturan yangınlarda resmi verilere göre 133 bin hektar orman, 26 bin hektar tarım alanı yandı. 9 kişi ve milyonlarca canlı hayatını kaybetti. Türkiye doğası ve yangın bölgelerindeki yaşam ağır yara aldı.

Biyolojik çeşitliliğin azalmasıyla etkisi artan iklim krizi, içinde yer aldığımız ılıman kuşaktaki orman yangınlarında görülen %25 oranındaki artışın da nedeni olarak gösteriliyor. 2021 yılındaki yüksek sıcaklık ve uzun süre normalin üzerinde devam eden kuvvetli poyrazın etkisiyle yaşanan büyük orman yangınlarıyla birlikte 140 bin hektara yakın orman alanının yanmış olması bu durumu doğruluyor. Bununla birlikte, 2021 yılı yangınlarının çıkış nedeninin %87’sinin kasıt, ihmal, kaza ve sebebi bilinmeyen olarak tanımlanması ve ormanların %99’unu tahrip etmesi, yangınlarda insan kaynaklı tahribin etkisinin de büyük olduğunu kanıtlıyor.

Orman Genel Müdürlüğü’ne göre 2021 yılı YANGIN SEBEPLERİ;

DOĞAL NEDENLERLE YANGIN ; % 13

İNSAN KAYNAKLI YANGIN ; %36 İHMAL %47 SEBEBİ BİLİNMEYEN %4 KASIT

Dememiz o ki; Gerçekten üzülüyorsanız, gerçekten ormanlarımızın evrenin nefesi olduğu bilincindeyseniz TEMA VAKFI’ının projesi için bir tık yeterli..

Duyarlılığımızın bireysel yaşantımıza katkısı kadar toplumsal yaşantımızın daha keyifle sürdürülebilirliği için de son derece gerekli ve kıymetli olduğunu bir kez hatırlatıyoruz..

DahaYanmadan.com

Bekliyoruz değerli okuyanlar, sizi çevrenizi, ulaşabileceğiniz her bireyi..