İyi bir giriş mi yoksa kötü bir toslama mı yaşandı da böyle bir başlıkla yazmak gerekti?!.. Bana sorarsanız ikincisi yaşanmıştır yada yaşatılmıştır, ne yazık ki.. Sonrasında belki “kusura bakmayın” da denmiştir. Oysa kusura bakılmamıştır da kusur sorgulanmıştır. Kusur zihniyetlere, “eğitim” (öğretim demedim dikkatinizi çekmek isterim; zira öğretimi en basit zekalar bile gerçekleştirebilir ki öyle de örnekler vardır çevrelerimizde yada yaşadığımız evrende. Mesela bir üniversite 4 yıllıktır da 5 yada 6 yılda bitirilir, 6 yıllıktır da 8 yılda bitirilebilir. Sonuçta bitirilir yani okunur okunur ezber olur, bir öğrenci 1 saate öğrenirse öbürü 3 saat öğrenir ve üniversite “öğrenimi” tamamlanabilir.. amaaa..) olgusunu oturtmadan öğrenim sistemini geçerli sayan sistemlerde yada öğrencilerde yada velilerde yada eğitimcilerde.. yada yada.. uzar..

Ben buna en azından kendi adıma gerçekten, içtenlikle üzülüyorum, çaresizlik de cabası. Bazen diyorum bir sihirli değneğim olsa da değiştirebilsem sabit ve kraldan çok kral zihniyetleri.. eğitim konularında özellikle..

Neyse biraz içimi dökeyim istedim, son günlerde doğa eğitim konularında “maalesef” karşılaştığım zihniyetlerle ilgili..

Biraz Tema Vakfımızın bazı çalışmalarından bahsetmek isterim; 

TEMA Vakfı geneli olarak çalışmalarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak için düzenli bağışları önemsiyoruz.

Toprak Dedemiz Hayrettin KARACA’nın hep söylediği gibi TEMA Vakfı’nı desteklemek isteyen herkesi, paydaşlarımızı “Az Ver Hep Ver” diyerek bütçelerini zorlamadan belirleyecekleri “aylık” bir destekle Vakfımızın “düzenli” bağışçısı olmaya davet ediyoruz. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek yada görüşlerinizi [email protected] e-posta adresine yazabilirsiniz.

Yine kişisel olacak ama birçok dernekte gördüğüm gibi isimlerinden bağımsız çalışmalar oldukça fazla ancak inandığım ve dolayısıyla içinde olduğum TEMA Vakfı, konusunda çalışan bir sivil toplum kuruluşu. “Eğitim”, “Ağaçlandırma”, “Doğa Korunması”..

Biz de kentimizde somut çalışmalara katılımda zorlansak da tüm hızımızla, özverimizle yıllardır Kreşlerden Fakültemize, Kurum Kuruluşlarda konularımızla ilgili interaktif sunumlarımıza, panellerimize, ağaçlandırma çalışmalarımıza, yasal çerçevelerde doğa/yaşam ve tüm canlıları, florayı faunayı kapsayan koruma odaklı savunuculuk faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Hiçbir maddi manevi kişisel çıkar gözetmeden..

Daha güzel, sağlıkla yaşanabilir bir dünya/çevre için çalışmalarımıza, ekibimize desteğinizi bekliyoruz..