Görünen iki tür belediye başkanı var. Biri popilist politikalar bol vaat söylem müzik panayır gibi ortada olan diğeri de sosyal belediyecilik.

Bizim için önemli olan sosyal belediyecilik. Buna örnek; Tunceli Belediye Başkanı Mehmet MAÇOĞLU, Eskişehir Prof.Yılmaz BÜYÜKERŞEN, Ankara Mansur YAVAŞ, İstanbul Ekrem İMAMOĞLU’nu örnek verebiliriz.

M. MAÇOĞLU kendisi kırsal kesimden geldiğinden tarıma önem vermiş ve bunu ilk Ovacık Bld.Bşk.lığında ortaya koymuştur. Ovacık bir anda MAÇOĞLU ile ülkenin gündemine oturmuş ve tanınmış, ürettiği ürünleri her yere ulaştırmıştır.

Daha sonra Tunceli Bld.Bşk.lığı ile çalışma alanını genişletmiş su, ulaşım, barınma sorunlarına, tarıma burada da el atıp örnek belediyecilik göstermiştir.

Tunceli’de öğrenci açıkta kalmaz, gerekirse OTEL KİRALARIM derken idealist, gerçekçi tutumunu ortaya koymuştur.

Öğrencilerin beslenmesine kadar her şeyi temin eder durumdadır. Üretimle Tunceli dışında okuyanlara burs vermekte, yurt edinmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca şeffaf belediyecilik uygulaması ile şu ana kadar basına yansıyan açık, yolsuzluk, rüşvet, hırsızlık ve bunun gibi ahlaka aykırı, basında hiçbir şeye rastlanılmamıştır.

Halbuki gün geçmiyor ki basında kaçak inşaat, yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma, orman yakma, miras, kavga cinayetleri yer almasın.

Şunu unutmamalıdır ki Tunceli eğitim, okuma açısından Türkiye standartlarının üzerindedir. Tanıdığım insanları da dürüst, bilgili, güvenilir, dışa dönük biraz da Tunceli olmanın gururunu da gösterirler.

Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN Eskişehir’in değişmez Belediye Başkanı konumundadır. İktidarların tüm uğraşlarına karşın yerini korumayı başarmıştır.

En büyük nedeni, çalışkan, dürüst, bilgili ve donanımlı olması Eskişehir’i modern bir Anadolu Türk Kenti haline getirmesidir. Bunda eğitiminin, estetik görüşünün çok ilerde olması ile bizzat gördüğüm Eskişehir’i oluşturmuştur.

Kent klasik modern yapıları ile tertemiz, istenen, aranan bir şehir görünümündedir.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi kurulurken ümit vadetmediği söylenceleri bugün Sayın Y.BÜYÜKERŞEN ve şehirle üst düzeye taşınmıştır.

ANKARA MANSUR YAVAŞ ;Yolsuzluk, rüşvet ile devraldığı Belediye Başkanlığını tüm engellemelere rağmen çok iyi bir yere taşımıştır. Kendisi ile uğraşanlara da cansiperane Ankara halkı için karşı koymaktadır. Bir de başka partiden gelmesine rağmen dürüstlük, çalışkanlığın erdem olduğunu göstermiştir.

Seçimleri de kazanması kesin gözükmektedir.

Hukukçu olması kendine artı değer getirmekte, kuru gürültüye de pabuç bırakmamaktadır.

EKREM İMAMOĞLU İSTANBUL; Hükümet ve karşı partinin tüm ataklarına rağmen o da çalışmalarına kararlılıkla devam etmektedir.

Para kaçırılan zarar eden belediyeyi zarardan kurtarmış, basında da yer bulan birçok işe imza atmayı engellere rağmen becermiştir.

Bu da önümüzdeki seçimlerde de İstanbul Belediye Başkanlığı’nı garantilemesini yol açmış gözükmektedir.

Her ne kadar yönlendirilip geçen seçimde adaylıkları ön plana çıkarılmaya çalışılsa da Sayın Mansur YAVAŞ’la bu tuzağa düşmemişlerdir.

Gelecekte ise gündemin seyrine göre karar verebilmeleri imkanı doğmuştur.

Okuyuculara medyada çok konuşulan kendi değil toplumun çıkarlarını ön planda tutan, üzerlerinde cadı kazanı kaynatılan Belediye Başkanlarından 4 tanesinden biraz bahsetmeye çalıştım. Nasıl çalıştıkları, ne işleri başardıkları zaten sosyal medyada kolayca bulunabileceğinden bu konulara fazla da girmedim.

İlginç olan 4 Belediye Başkanı da inşaat, ticaret gibi ranta dayalı işlerle ilgileri yoktur. Çevrelerinde de şu ana kadar medyaya yansımış alengirli bir şey yaptıkları duyulmamıştır. Bu 4 Belediye Başkanı icraatları ile karşımızdadır. Yaptıkları yapacaklarının göstergesidir.

Tekrar oy vermekte tereddüt eder misiniz yoksa direkt seçer misiniz?!..

Şunu rahatlıkla sormamız gerekir; Böyle Belediye Başkanlarına ihtiyacımız var mı ve istiyor muyuz?..

Yoksa bize dinden, ahlakın erdemlerinden bahsedip bunlardan bihaber Belediye Başkanlarını mı istiyoruz?..

Ne dersiniz?..

Kendinize sorun!..

Turgut SIDAL