2024 mahalli idareler seçimleri için Allah ömür verirse daha çok yazacağız.

Planım, her gün bir köşe yazısıyla görüşlerimi kamuoyuyla paylaşmak.

Sosyal medyadan kısa bir dipnot paylaştım dün.

"Geçen seçimde siyasî partiler Alaplı'da belediye başkan adayı bulmak için akla karayı seçiyordu. 2024 mahalli idareler seçimlerinde her siyasî partiden 2'şer, 3'er aday çıkacak gibi görünüyor. Hayırdır inşallah" dedim işin içine biraz ironi, biraz da soru işaretleri bırakarak.

Yorum yapan bazı arkadaşlar, bu durumu Belediye Başkanı Nuri Tekin'in lehine bir gelişme olarak değerlendirmiş olacaklar ki, "Nuri Tekin'e hayırlı olsun" notunu düşmüşler paylaşımın altına.

Elbette, kimin lehine olacağı noktasında benim de bir düşüncem var, bu görüşümü aday adayları netleştikten sonra kamuoyuyla paylaşacağım.

Şimdilik, bunu zaman gösterecek diyerek geçiştireyim.

Bu yazımda, aday adaylarının, sonunda da adayların çok olmasının kime yarayacağından ziyade, bu çokluğu ortaya çıkaran sebepleri sorgulamanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Geçen seçimde, özellikle iktidar partisi başta olmak üzere diğer partiler aday bulmakta veya aday adayı başvurusu almakta zorlanırken bu seçimde neden belediye başkanlığı adaylığına bu kadar çok rağbet var?

Siyaseti iyi okuyanlar, iyi gözlemleyenler, bu tür durumlarda, bunun kimin işine yarayacağından önce, bunu ortaya çıkaran sebepleri sorgularlar.

Eğer, iktidara adaylık için fazla rağbet gösterilmişse, bu iktidar kanadında yer alanların muhalefet kanadında bir zaafiyet gördüklerinin göstergesi olarak değerlendirilir.

Tam tersi bir durumda ise, yani muhalefet kanadında yer alanlara adaylık rağbeti fazlaysa, muhalefet kanadında yer alanların iktidar kanadında bir zaafiyet gördüklerinin göstergesi olarak kabul edilir.

Yani, kısaca, bu tür iki ayaklı seçimlerde, aday adaylığı bolluğu, seçimi almaya olan özgüvenin artması olarak yorumlanır. 

Düz mantıktır bu.

Kimse kaybedeceğini öngördüğü bir seçime girmek istemez. Seçimin kazanılacağına olan inanç, aday adaylarının sayısını artıran en önemli faktördür.

Geçen seçimde, neden Nuri Tekin'in karşısına aday bulmakta zorlandı başta AK Parti olmak üzere yerel muhalefet partileri?

Çünkü, seçimin kazanılacağına olan inanç yoktu.

İsmi geçenlerin hiç biri, maceraya girmek istemedi.

Bu seçimde neden bu kadar rağbet var?

Belli ki, muhalefette ve onların aday adaylarında, seçimin kazanılacagına olan inanç ve özgüven artmış.

Bu inanç ve özgüven artışından sonuç alıp alamayacaklarını seçimde göreceğiz.

Ancak, gerçek olan bir şey var ki, Nuri Tekin'in önümüzdeki seçimi "çantada keklik" görme lüksü kalmadı.

Şartlar, bir önceki seçim gibi değil.

Evet, "Aday fazlalılığı her zaman iktidarda olana yarar" gibi genel bir siyasi kanaat vardır ama aday fazlalılığını aşan faktörlerin de olduğunu önümüzdeki yazılarımızda ayrıntılı olarak anlatacağım.

Şimdilik biraz antrenman yapalım!...