Seçimlerin ardından toplumun büyük bir kesimi “Oh be!” dedi.

Sebep?

Şu otobüsler var ya otobüsler!

Ne var otobüslerde?

Gürültü! Sesleri sonuna kadar açıp bir aşağı bir yukarı, bir aşağı bir yukarı! Ya insanda biraz vicdan olur! Bıktırdılar. Gürültü kirliliğinin dibine vurdular.  Sanki otobüsler bu kadar yüksek sesle sokak sokak, cadde cadde dolaşarak insanları rahatsız ettikçe oy alacaklarını sanıyorlar. Ortaçağ karanlığı gibiler.

Haklısın!

*

Ereğli seçimlerini 80 yaşındaki CHP adayı Halil Posbıyık kazandı.  Vatandaşlar, Posbıyık’ın  rakiplerinin  yaşı ile ilgili sözlerini hiç ciddiye almadı ise vardır bir bildikleri. Ereğli’de 2009 seçimlerinden sonra da ilçe halkı çok net bir mesaj vermişti kamuoyuna. 2024 seçimlerinde de  o mesajı yeniden hatırlattı   diyebiliriz!

Ereğli halkının iktidarın adayına ve diğerlerine ilgi göstermemesinin gerekçelerini masaya yatırdığımızda, görünen şudur!

AK Parti’nin MÜSİAD kanalıyla gösterdiği adayı tutmamıştır. İbrahim Sezer’e kimse kötü bir şey söylemez ama liderlik karizması konusunda “yeterli” olmadığı kararı sandıkta verilmiştir. İlginçtir, Sezer’in  seçim çalışmaları sırasında partiye yıllarca yön vermiş bir tek kişi bile yer almamış olması da, gözlerden kaçmamıştır.

İYİ Parti, Türkiye’de akıl almaz bir olaya imza atmış ve aynı isimdeki Murat Sesli’den;  biri yasaklı iki adayla seçim kazanmaya çalışmıştır. Ereğli halkı bu tuhaf duruma onay vermezken, en çok hayal kırıklığını ise belediye meclis listesindekiler yaşamıştır. Çünkü gerek yasaklı başkan adayı, gerekse de meclis  adayları seçimi kazandıklarını çok ama çok inanmışlardı.

*

Seçim öncesi kulislerden bir not:

Halkın nabzını tutmak amaçlı “seçimi nasıl görüyorsun?” sorularına yüzde 90 oranında hep “Posbıyık alır!” yanıtı aldım.

Devamında “oy verecek misin?” dediğimde ise yine şaşırtan yanıt şu olmuştu:

“Ben oy vermeyeceğim artık yeter!”

Hep böyle dediler demesine de, sonra yine gidip “tehlikenin farkındayım” diyerek, Posbıyık’a çaktılar mühürlerini.

Sandık öyle diyor!

*

Gülüç’te  önce CHP’den seçilen ve sonra da AK Parti’ye geçip bir daha koltuğa oturan M. Gökhan Demirtaş’a hakkındaki iddialar nedeniyle partisi “istifa et!” diye kapı göstermişti. Demirtaş da gitti  İYİ Partiye girdi. AK Parti çok iddialı hazırlandığı Gülüç Seçimlerinde Demirtaş’a karşı kaybetti.

Duyumlarına göre durum şu:

Demirtaş hakkındaki iddialarda ilgili olarak yargılanırken tutuklanacak ve sonra da boşalacak koltuk el değiştirecek.

Siyasi hesaplar hiç bitmez.

Aynen Ereğli’de şu anda Halli Posbıyık’ın ömrüne süre biçenlerin içine düştükleri Bizans oyunları gibi.

Yaz yaz bitmiyor!

*

Seçimler seçimler seçimler.

2024’de bitti.

2029’a  kadar köprülerin altından daha ne sular seller akar kim bilir.

Kim öle kim kala.

Ölüm de sıralı değil ki bilesin.

Kalırsak o güne, yine görüşürüz!