Memleketin bu ekonomik ikliminde ayakta kalmayı ne kadar başarabilecekler bilinmez ama kasabanın gazeteleri.

Kepez yolunda (ölüm yolunda) ölümlü, Tersaneler bölgesinde birkaç aracın karıştığı ölümlü / yaralanmalı, Erdemir caddesinde birkaç motosikletin karıştığı, Merve altında, şimdiki deyimle plajlar bölgesinde karşıdan karşıya geçen yayaya çarpan, birkaç aracın karıştığı ağır yaralanmalı trafik kazası.

Bu kadarı yetmediyse, yerli toplu taşıma icadımız Pat Pat kazası haberlerinden fırsat bulabildikleri zamanlarda, kasabanın sosyal siyasal ekonomik haberlerini okurlarına ulaştırmaya çalışıyorlar.

Mesela

Kasaba ile Devrek arasında yapılmak istenilen! yolun zamanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın, ödenek sıkıntısının olmayacağına da vurgu yaparak bizzat yerinde verdiği beyanatla 2023 yılında bitirileceğini yazmışlardı.

Aynı gazeteler 2024 yılının yarısına geldiğimiz bu günlerde toplan 55 km lik yolun kalan 5,3 km lik kısmının yapımına başlanacak diye yazdı!

Mesela

2022 yılının aralık ayında yaklaşık 13 bin m2 alanda kasabanın yeni Kaymakamlık ve Emniyet binalarının yapımına başlanmıştı. 500 gün sonra da anahtar teslimi olarak kasabanın kasabalının hizmetine gireceğini yazmışlardı.

2024 Haziran’ında buradaki çalışmaların tamamen durduğunu, inşaatlarda kullanılan kule vinçlerin söküldüğünü, projenin tamamlanması için yeni bir ihale yapılabileceğini yazdılar.

Örnekler çok, tekrarlamanın da kimseye bir yararının yok.

Vilayetin vekili, mevcut hükümetin 20 yılda vilayete 190 milyara yakın yatırım yaptığını söyleyince, kasabalı da haklı olarak merak edip sorar oldu.

En büyük ilçe biziz, bu tutardan bizim hakkımıza ne düştü, kasabaya ne kadar verildi?

Hemen akla geliyor, kasaba yakın tarihte bir felaket yaşadı.

Yerel yönetim felaketin izlerini silmek, kasabayı eski haline getirmek için 200 milyon lazım, biz bunun altından kalkamayız dedi. Cevap olarak hay hay alın size 7 milyon lira demişlerdi.

Kasabaya Eğitim Kampüsü yapılmaya çalışılıyor.

Gazeteciler, ilgililere sorduklarında ağır aksak yürütmeye çalışıyoruz, para buldukça da yapacağız diyorlar. Kasabalı birileri omuz vermeseydi zaten bu kadar olmayacaktı diyor.

Gazeteler okullar yıkılıyor ne zaman yapılacağı belli değil, tamir edilenler bile zar zor ilerliyor, Çevre yolu dediniz şimdilerde adını ağzına alan bile yok diye yazıyor

Ahali, hadi kasabadaki kamu işyerlerine işçi alımında kasabanın gençlerine işsizlerine bir öncelik vermiyorsunuz onu anladık da kardeşim hava kirliliğinden dolayı hastalık vakalarının ne oranlara ulaştığını da görmüyorsunuz diyor.

....................

Halbuki son genel seçimlerde kasabadan iki vekil çıkınca sevinmiştik. Nasıl sevinmeyelim, böyle bir fırsat hiç yakalanmamıştı. Kasabalı kasabasının hak ettiği gecikmiş hizmetlerin artık geleceğinden çok emindi çok umutluydu.

Öyle olmadı.

Sonrasında yapılan yerel seçim sonuçları malumun ilanı olunca, iki ayrı partiden seçilmiş olan vekillerden birisinin mutlu olmaması gayet doğaldı da nedense seçimi kazanan partinin taze vekili de mutlu olmadı.

Kasabanın iki vekilinin tek ortak noktaları Belediye Reisine karşı olan duruşları.

Kabul edilmeyen nedir? Topla çıkart çarp böl, onun aldığı oyun yarısı kadar oy alamıyorsunuz.

O artık yaşlandı bu işi götüremez diyorlar,

Cevabı siz kısa pantolonla gezerken, ben siyaset yapıyordum oluyor.

Ayrıca bu benim son dönemim, yapacağımı yaptım artık bırakıyorum, gençlere yol göstereceğim diyor.

Karşısındakiler veya yanındaymış gibi görünenler ise sahaya yeni çıkıyorlar. Gelecek siyasi yaşamları için birileri tarafından onunla kavga edin onu çalıştırmayın, yorun, bıktırın tavsiyeleri almışlarsa, vah ki vah, eyvah ki eyvah.

Tecrübelerinden faydalansanız, kasaba adına yapılacaklara bir el atsanız, bir olup birlikte hareket etseniz kasabada kazanacak sizde kazanacaksınız.

Kimler vekil oldu, kimler Belediye Başkanı oldu. Kimilerini herkes hala bilir, kimilerini kimse hatırlamaz.

Kasabanın hafızasından Ruhi Çöbekoğlu’nu Kemal Anadol’u silebilir misiniz? Çok çok isteseniz bile artık Halil Posbıyık’ı da silemezsiniz.

Yolun başındakiler tercihlerini kendileri yapacaklar.

Nuri ÖZTÜRK / İzmir